eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Imprezy integracyjne a przychód ze stosunku pracy

Imprezy integracyjne a przychód ze stosunku pracy

2009-08-30 11:29

Przeczytaj także: Piknik firmowy a przychód z umowy o pracy


Wnioskodawca w swoim stanowisku twierdzi, iż piknik przygotuje firma mająca uprawnienia do organizowania tego typu imprez, że trudno będzie określić, ile kto zjadł czy wypił, a tym samym nie będzie mógł ustalić, jaki przychód powstał na jednego uczestnika. Jednakże zdaniem organu podatkowego istnieje możliwość zindywidualizowania tych świadczeń. Impreza zorganizowana przez wnioskodawcę nie jest bowiem imprezą otwartą. Z wniosku wprost wynika, że piknik zorganizowany będzie dla pracowników i ich rodzin. Tym samym wnioskodawca jako pracodawca jest w stanie określić, którzy pracownicy oraz członkowie rodziny których pracowników (ilu członków rodziny) brali udział w pikniku. Z wniosku wynika również, że rachunek za zorganizowanie pikniku będzie określał łączną odpłatność.

Skoro zatem znana będzie dokładna liczba osób uczestniczących w ww. pikniku oraz łączna kwota odpłatności, możliwe więc będzie ustalenie wartości nieodpłatnych świadczeń i przyporządkowanie ich poszczególnym pracownikom. Wartość nieodpłatnego świadczenia na jednego uczestnika pikniku to kwota wynikająca z rachunku podzielona przez liczbę osób w nim uczestniczących. Z przepisu art. 11 ust. 2a pkt 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika bowiem, że jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi zakupione, wartość nieodpłatnych świadczeń ustala się według cen zakupu. Przy czym wartość świadczenia przypadającego na danego pracownika to suma wartości świadczenia na jednego uczestnika ww. imprezy – pracownika oraz iloczynu wartości nieodpłatnego świadczenia na jednego uczestnika i liczby członków rodziny danego pracownika biorących udział w pikniku.

Należy zauważyć, iż jeżeli z ww. imprezy korzystają członkowie rodziny pracownika, świadczenie nieodpłatne dla tych osób jest przyznane z powodu łączącego pracownika z wnioskodawcą stosunkiem pracy, dlatego też sfinansowanie w całości pikniku dla pracownika i jego członków rodziny stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym łącznie z innymi przychodami, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”. Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 3.12.2008 r. (IBPB2/415–1525/08/MK).

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: