eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Przychód pracownika: imprezy integracyjne?

Przychód pracownika: imprezy integracyjne?

2010-10-11 07:15

Wartość wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu uczestnictwa w imprezie integracyjnej (bądź sportowej mającej na celu zwiększenie przychodów pracodawcy) nie stanowi dla pracowników przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 23.09.2010 r. nr ILPB2/415-152/09/10-S/TR.

Przeczytaj także: Piknik firmowy a przychód z umowy o pracy

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca, spółka z o.o., świadczy usługi dystrybucji gazu. W ramach integracji organizuje dla pracowników różnego rodzaju zawody sportowe (w tym branżowe) czy imprezy integracyjne o charakterze sportowym. Podczas takich spotkań pracownicy rywalizują między sobą w różnego rodzaju dyscyplinach sportowych. W przypadku zawodów branżowych oddelegowane są osoby najlepsze w danej dyscyplinie do reprezentowania spółki. Działania te mają na celu m.in. utrwalenie oznaczenia firmy w pamięci aktualnych oraz przyszłych nabywców, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia przychodów spółki. Powstała wątpliwość, czy wydatki ponoszone na rzecz pracowników biorących udział w powyższych imprezach integracyjnych sfinansowane ze środków obrotowych spółki dolicza się do ich przychodów podlegających opodatkowaniu? W przedmiotowej sprawie, po uwzględnieniu wyroków sądów, organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ww. ustawy, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Przychodami z szeroko rozumianego stosunku pracy są więc wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń pieniężnych w naturze, bądź ich ekwiwalenty - bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Z powyższego wynika, iż przychodem ze stosunku pracy nie jest jedynie wynagrodzenie za pracę, ale także inne przysporzenia majątkowe, takie jak nieodpłatne świadczenia, czy też świadczenia częściowo odpłatne. Do nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych na rzecz pracownika związanych ze stosunkiem pracy zalicza się między innymi różnego rodzaju wyjazdy o charakterze imprez integracyjnych.

Jeżeli przedmiotem nieodpłatnego świadczenia lub świadczenia częściowo odpłatnego nie jest rzecz lub usługa wchodząca w zakres działalności pracodawcy, wartość pieniężną tego rodzaju świadczenia ustala się według zasad określonych w art. 11 ust. 2-2b ustawy. Stąd też, w sytuacji usług zakupionych przez pracodawcę, wartość pieniężną tych świadczeń ustala się według cen zakupu.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: