eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Faktura korygująca zwiększająca VAT naliczony

Faktura korygująca zwiększająca VAT naliczony

2009-11-16 13:01

Rozpatrzmy następującą sytuację: Przedsiębiorca dokonał zakupu towaru w maju 2009 r. Podatek naliczony wynikający z faktury zakupowej został rozliczony także w tym miesiącu. W październiku 2009 r. otrzymał on fakturę korygującą na powyższą sprzedaż - w fakturze pierwotnej sprzedawca podał błędną (niższą) stawkę podatku. W związku z tym u przedsiębiorcy zwiększyła się kwota podatku naliczonego podlegającego odliczeniu. W którym miesiącu korekta ta powinna zostać ujęta?

Przeczytaj także: Faktura korygująca: jak ją prawidłowo rozliczyć?

Ustawa o podatku od towarów i usług wyraźnie wskazuje, jak powinien zachować się nabywca otrzymujący fakturę korygującą, gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze pierwotnej bądź w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia korekty faktury do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna (czyli w sytuacji gdy po jego stronie następuje zmniejszenie kwoty podatku naliczonego). Art. 86 ust. 10a tejże ustawy mówi, iż w takich sytuacjach jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę faktury otrzymał. Jeżeli natomiast podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.

Przepisy milczą natomiast w sytuacji odwrotnej, tj. gdy wskutek korekty faktury VAT kwota podatku naliczonego do odliczenia ulega zwiększeniu. Tutaj sytuacja wydaje się być prosta jedynie po stronie sprzedawcy (wystawcy faktury i faktury korygującej). Skoro bowiem uregulował on zobowiązanie podatkowe w danym okresie w zaniżonej wysokości, musi skorygować deklarację za okres, w którym to zaniżenie wystąpiło. Tym samym fakturę korygującą uwzględnia on w tym samym okresie, co fakturę pierwotną (w naszym przykładzie będzie to maj 2009 r., mimo iż faktura korygująca została wystawiona w październiku).

Zgoła inaczej będzie jednak po stronie nabywcy. Jak już wspomniano wyżej, przepisy nie zawierają szczegółowych postanowień odnośnie toku postępowania w przypadku otrzymania faktury korygującej, w której zwiększa się kwota podatku naliczonego podlegającego odliczeniu. Zdaniem autora należy tutaj zatem zastosować ogólne reguły rozliczania faktur VAT określone w art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług.

Co za tym idzie, podatnik ma prawo do uwzględnienia otrzymanej korekty faktury w rozliczeniu za okres (miesiąc/kwartał), w którym fakturę tę otrzymał bądź w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych (z pewnymi wyjątkami, które w omawianej sytuacji nie mają zastosowania).

Nasz przedsiębiorca będzie miał zatem prawo do uwzględnienia korekty faktury w deklaracji VAT za październik, listopad lub grudzień 2009 r.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: