eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Faktura korygująca VAT a podatek naliczony

Faktura korygująca VAT a podatek naliczony

2009-04-23 11:46

Do końca listopada 2008 r. przepisy regulujące kwestię uwzględniania korekt faktur VAT przez nabywców były określone w stosownym rozporządzeniu Ministra Finansów. Od 01 grudnia 2008 r. uregulowania te znalazły się bezpośrednio w ustawie o podatku od towarów i usług.

Przeczytaj także: Oszustwa podatkowe nie pozbawiają prawa do korygowania VAT

Tak było …

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług wskazywało, iż faktury korygujące wystawia się w sytuacji:
  1. gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów (§ 16 rozporządzenia)
  2. gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury (§ 17 rozporządzenia)

Nabywca otrzymujący fakturę korygującą w sytuacji określonej w punkcie 1, był obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym tę fakturę otrzymał, a jeżeli rozliczał się za okresy kwartalne - w rozliczeniu za kwartał, w którym tę fakturę otrzymał (§ 16 ust. 5 rozporządzenia).
Z kolei w drugim przypadku nabywca otrzymujący fakturę korygującą (§17 ust. 4 rozporządzenia):
  1. był uprawniony do podwyższenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał, a jeżeli rozliczał się za okresy kwartalne - w rozliczeniu za kwartał, w którym fakturę otrzymał - jeżeli ujęcie jej w rozliczeniu powodowało zwiększenie podatku naliczonego
  2. był obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał, a jeżeli rozliczał się za okresy kwartalne - w rozliczeniu za kwartał, w którym fakturę otrzymał -jeżeli ujęcie jej w rozliczeniu spowoduje obniżenie podatku naliczonego, przy czym ten punkt nie ma zastosowania, jeżeli podatnik nie rozliczył podatku określonego w fakturze pierwotnej

… a tak jest

Obecnie uregulowania w zakresie rozliczania faktur korygujących znajdują się w art. 86 ust. 10a ustawy o podatku od towarów i usług. I tak, zgodnie z tym przepisem, w przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, o której mowa w art. 29 ust. 4a (gdy ma miejsce zmniejszenie podstawy opodatkowania w stosunku do faktury pierwotnej) lub 4c (gdy stwierdzono pomyłkę w kwocie podatku na fakturze a faktura korygująca zawiera kwotę podatku mniejszą niż faktura pierwotna), jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym korektę faktury otrzymał.

Ponadto przepis ten wskazuje także, iż jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia

Przykład 1
Firma X otrzymała dnia 15 kwietnia 2009 r. fakturę korygującą, w której został zawarty rabat z tytułu dokonanego w lutym 2009 r. zakupu towarów. Korektę tę powinna uwzględnić w rozliczeniu za kwiecień 2009 r.

Przykład 2
Firma Y otrzymała dnia 20 kwietnia 2009 r. fakturę korygującą, która uwzględnia rabat z tytułu dokonanego zakupu w marcu 2009 r. Faktura pierwotna zostanie jednak rozliczona dopiero w maju 2009 r. W takiej sytuacji korekta faktury powinna zostać rozliczona także w miesiącu maju 2009 r.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: