eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zwrot VAT: zaliczenie na poczet zaliczki w PIT

Zwrot VAT: zaliczenie na poczet zaliczki w PIT

2010-03-11 06:39

Przeczytaj także: Zwrot VAT a zaliczka na podatek wspólników


Zgodnie z art. 44 ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zaliczki miesięczne od dochodów wymienionych w ust. 1, za okres od stycznia do listopada, uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości zaliczki należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia roku podatkowego. Oznacza to, że w przypadku, gdy obowiązek zapłaty zaliczki na podatek dochodowy ma być zrealizowany poprzez zaliczenie na jej poczet zwrotu podatku, ustawowy termin do uiszczenia zaliczki zostanie zachowany, jeżeli przed jego upływem organ podatkowy dokona tego zaliczenia.

Należy przy tym podkreślić, że mocą ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) z dniem 1 stycznia 2007 r. znowelizowano przepis art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, znosząc obowiązek składania deklaracji miesięcznych. W konsekwencji, organ podatkowy nie ma wiedzy na temat wysokości zaliczki na podatek dochodowy należnej za dany miesiąc. Nie może tym samym zaliczyć nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet zobowiązania z tytułu zaliczki z urzędu. Dla dokonania takiego zaliczenia konieczny jest wniosek podatnika, ujawniający wysokość należnej zaliczki.

W analizowanym przypadku, wniosek o zaliczenie kwoty zwrotu podatku na poczet zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych należnej za określony miesiąc oraz deklaracja VAT-7, w której wykazano nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym podlegającą zwrotowi zostaną nadane łącznie w ostatnim dniu terminu do zapłaty tej zaliczki w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego. Wpłyną zatem do właściwego urzędu skarbowego po upływie terminu do zapłaty zaliczki na podatek dochodowy. Z tym momentem organ uzyska informacje o istnieniu po stronie podatnika nieuregulowanego zobowiązania – w danej wysokości – z tytułu zaliczki na podatek dochodowy za określony miesiąc oraz prawa do zwrotu podatku, a także zapozna się z oświadczeniem woli podatnika co do sposobu rozporządzenia przysługującymi mu z tytułu zwrotu podatku środkami pieniężnymi, znajdującymi się na rachunku bankowym organu podatkowego.

Wobec powyższego, zaliczenie kwoty zwrotu podatku na poczet zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych nastąpi w dacie złożenia – tj. fizycznego wpływu do organu podatkowego –wniosku o dokonanie tego zaliczenia. W analizowanym przypadku data ta jest tożsama z datą złożenia deklaracji VAT-7 wykazującej przysługujący Wnioskodawcy zwrot podatku. Oznacza to, że przedmiotowe zaliczenie zostanie dokonane po upływie ustawowego terminu do uiszczenia należnej zaliczki.

Zgodnie natomiast z art. 51 § 2 Ordynacji podatkowej, niezapłaconą w terminie płatności zaliczkę na podatek, w tym również zaliczkę, o której mowa w art. 23a, lub ratę podatku uważa się za zaległość podatkową. Na mocy art. 53 § 1 tej ustawy, od zaległości podatkowych, z zastrzeżeniem art. 54, naliczane są odsetki za zwłokę.

Wbrew twierdzeniom Wnioskodawcy, za odrębną oceną prawną przedstawionego zdarzenia przyszłego nie przemawia treść art. 12 § 6 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z pkt 2 tego przepisu, termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego albo złożone w polskim urzędzie konsularnym. Należy jednak wyjaśnić, że unormowanie to dotyczy wyłącznie takich sytuacji, gdy termin złożenia określonego pisma wynika z przepisów prawa. Organ podatkowy stosuje art. 12 § 6 pkt 2 Ordynacji podatkowej w celu zbadania, czy strona dochowała przepisanego prawem terminu. W analizowanej sytuacji, przepis ten jest zatem właściwy dla ustalenia kwestii zachowania przez Wnioskodawcę wynikającego z przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) terminu do złożenia deklaracji VAT-7.

Przepisy prawa podatkowego nie przewidują natomiast obowiązku ani terminu składania przez podatnika wniosku o zaliczenie kwoty zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań podatkowych. Tym samym, data nadania przedmiotowego wniosku w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego nie ma znaczenia dla momentu dokonania żądanego zaliczenia, tj. dla momentu realizacji zobowiązania do zapłaty zaliczki na podatek dochodowy.

Podsumowując, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, nadanie w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego w ostatnim dniu terminu do uiszczenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych należnej za określony miesiąc deklaracji VAT-7, wykazującej zwrot podatku wraz z wnioskiem o jego zaliczenie na poczet zobowiązania z tytułu tej zaliczki nie skutkuje zachowaniem terminu do jej zapłaty. O zachowaniu tego terminu można by jednak mówić w sytuacji, gdyby ww. pisma zostały złożone w siedzibie organu podatkowego najpóźniej w ostatnim dniu terminu do zapłaty zaliczki.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: