eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Fiskus wydłuża czas na złożenie zeznań podatkowych PIT za 2019 rok

Fiskus wydłuża czas na złożenie zeznań podatkowych PIT za 2019 rok

2020-04-01 13:42

Fiskus wydłuża czas na złożenie zeznań podatkowych PIT za 2019 rok

PIT za 2019 r. rozliczamy do końca maja 2020 r. © Pio Si - Fotolia.com

Nie 30 kwietnia a 31 maja 2020 r. - w takim terminie podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych będą musieli rozliczyć się z dochodów uzyskanych w roku 2019. Kowalski ma zatem dodatkowy miesiąc na sporządzenie PIT-a i dopłatę ewentualnego podatku.

Przeczytaj także: Terminy rozliczeń PIT za 2019 r.

W ubiegły piątek (27 marca 2020 r.) zostało opublikowane rozporządzenie, które wydłużyło czas na składanie zeznań CIT za 2019 r. Mówiąc w uproszczeniu przedsiębiorcom termin ten został wydłużony do końca maja a organizacjom uzyskującym głównie dochody zwolnione od podatku – do końca lipca 2020 r. Szerzej na ten temat pisaliśmy w artykule Termin złożenia CIT-8 za 2019 rok przedłużony.

fot. Pio Si - Fotolia.com

PIT za 2019 r. rozliczamy do końca maja 2020 r.

Wzorem CIT, fiskus zdecydował się na wydłużenie terminu do złożenia zeznań PIT za 2019 r. Podatnicy będą mieli na to czas do końca maja. Z dniem 30 kwietnia automatycznie zatwierdzą się zeznania przygotowane w usłudze Twój e-PIT, które następnie podatnicy będą mogli korygować. Urzędy skarbowe w maju powiadomią też o ewentualnej dopłacie podatku wynikającej z takich zeznań.


31 marca 2020 r. natomiast na stronie resortu finansów (www.podatki.gov.pl) pojawił się komunikat, w którym to poinformowano o wydłużeniu terminu składania zeznań PIT za 2019 r. W komunikacie tym czytamy:
  • Standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia.
  • W tym roku deklaracje można jednak składać do końca maja.
  • Dla ponad 21 mln osób rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38, propozycja rozliczenia jest już przygotowana w usłudze Twój e-PIT.

Dajemy więcej czasu na złożenie rocznej deklaracji PIT, co jest szczególnie istotne dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W ich przypadku konieczne jest bowiem samodzielne wypełnienie i przesłanie zeznania do urzędu skarbowego. W tym roku będzie można to zrobić do 31 maja.

Dla osób, które rozliczają się na drukach PIT-37 i PIT-38 (m.in. dochody z umów o pracę, dzieła, zlecenia, zysków kapitałowych) w usłudze Twój e-PIT znajduje się automatycznie przygotowane rozliczenie podatkowe. W przypadku braku aktywności zostanie ono zaakceptowane 30 kwietnia. Jeśli z tego rozliczenia będzie wynikać niedopłata podatku, to w maju urzędy skarbowe prześlą o tym informacje do poszczególnych osób.

Gdyby okazało się, że przygotowane i zaakceptowane przez administrację skarbową zeznanie trzeba skorygować, to można to zrobić po 30 kwietnia zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu. Do 31 maja korygując zeznanie można również dodać lub zmienić organizację pożytku publicznego.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: