eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Miejsce świadczenia usług pomocniczych do transportu

Miejsce świadczenia usług pomocniczych do transportu

2010-04-09 09:13

Usługa pomocnicza do usług transportowych, której nie można jednoznacznie przypisać do usługi wewnątrzwspólnotowego transportu towarów, mimo, że nabywcą jest podatnik od wartości dodanej zidentyfikowany dla transakcji unijnych, zgodnie z zasadą określoną w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. b., w brzmieniu ustawy obowiązującej do dnia 31.12.2009 r., należy opodatkować w kraju, gdzie była ona faktycznie świadczona. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 26.03.2010 r. nr IPPP3/443-99/10-2/KC.

Przeczytaj także: Usługi transportowe w UE a obowiązek podatkowy

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W 2009 r. podatnik wykonywał na rzecz czeskiego przedsiębiorcy (zidentyfikowanego na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Czech) usługi polegające na przepompowaniu płynnego amoniaku z cystern kolejowych szerokotorowych (rosyjskich) na cysterny o węższym rozstawie osi (europejskie). Kontrahent przewoził amoniak z Rosji do Czech. Usługi te były świadczone na używanej przez wnioskodawcę stacji przeładunkowej położonej w Polsce. Po przeładunku towar ten został wywieziony z terytorium Polski przed upływem 90 dni. Przy transporcie kontrahent czeski korzystał z usług co najmniej 2 przewoźników: rosyjskiego i polskiego. Wnioskodawca nie posiada wiedzy na temat tego, jaką stawkę podatku VAT stosował polski przewoźnik kolejowy i czy wystawione przez niego faktury w ogóle były fakturami VAT.
Odprawa celna i dopuszczenie do obrotu tego towaru została dokonana dopiero przed czeskimi organami celnymi (w trakcie samego transportu i przeładunku kontrahent korzystał z procedury tranzytu). Wnioskodawca ma wątpliwość, gdzie usługi te należało opodatkować w świetle przepisów obowiązujących do końca 2009 r.? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów;
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

W przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dane świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Ogólna reguła wyrażona w art. 27 ust. 1 ustawy stanowiła, iż w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługę - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. b ustawy wskazywał, iż w przypadku świadczenia usług pomocniczych do usług transportowych, takich jak załadunek, rozładunek, przeładunek i podobne czynności miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż świadczył on w 2009 roku usługi polegające na przepompowaniu płynnego amoniaku z cystern kolejowych szerokotorowych — rosyjskich — na cysterny kolejowe o węższym rozstawie osi — europejskie. Usługa została wykonana dla kontrahenta czeskiego, na stacji przeładunkowej położonej w Polsce. Towar transportowany był z Rosji do Czech. Wnioskodawca nie posiada wiedzy odnośnie stawki podatku VAT i sposobu dokumentacji usługi transportowej wykonanej dla kontrahenta czeskiego przez przewoźników.

Świadczona przez Wnioskodawcę usługa została wymieniona w katalogu usług pomocniczych do usług transportowych lecz nie można jednoznacznie przypisać jej do usługi wewnątrzwspólnotowego transportu towarów, mimo, że nabywcą jest podatnik od wartości dodanej zidentyfikowany dla transakcji unijnych. Zatem, zgodnie z zasadą określoną w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. b., w brzmieniu ustawy obowiązującej do dnia 31.12.2009 r., miejscem świadczenia usługi pomocniczej do usługi transportowej jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone. Przy braku zastrzeżeń wynikających z art. 28, opodatkowanie usługi wykonanej na terytorium kraju dla kontrahenta czeskiego, będzie podlegało przepisom krajowym, czyli opodatkowane zostanie stawką właściwą dla usługi w Polsce.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: