eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Transport towarów w Polsce jako WTT w VAT?

Transport towarów w Polsce jako WTT w VAT?

2009-10-21 11:38

Rozpatrzmy następującą sytuację: Polski przedsiębiorca zajmujący się transportem towarowym wykonał na rzecz niemieckiego kontrahenta (który podał mu dla tej transakcji swój numer VAT UE) usługę przewozu towarów z Łodzi do Szczecina, skąd dalej towary te będą transportowane na terytorium Niemiec przez innego przewoźnika. Czy powyższą usługę przedsiębiorca powinien potraktować jak wewnątrzwspólnotową usługę transportową?

Przeczytaj także: Transport wewnątrzwspólnotowy towarów: jak rozliczyć?

Zgodnie z ogólną definicją zawartą w art. 28 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej "wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów", miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna.

W celu prawidłowego określenia, czy do powyższego można zaliczyć także usługę opisaną we wstępie, konieczne jest przytoczenie także art. 28 ust. 2 ustawy o VAT, który to mówi, iż wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów jest również usługa transportu, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce na terytorium jednego państwa członkowskiego, jeżeli bezpośrednio jest związana z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów.

Zgodnie zatem z powyższymi przepisami, mimo iż nasz przedsiębiorca wykonał usługę transportową jedynie na terytorium jednego kraju (Polski), to należy ją potraktować jako wewnątrzwspólnotową usługę transportową z uwagi na to, że jest ona bezpośrednio związana z transportem towarów na trasie Polska-Niemcy. Jak zatem transport ten opodatkować?

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy w przypadku świadczenia usług transportowych – miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości z zastrzeżeniem art. 28. Ten przepis natomiast w ust. 3 wskazuje, iż w przypadku, gdy nabywca wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów podał dla tej czynności świadczącemu tę usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państw członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Z taką sytuacją mamy do czynienia w naszym przykładzie. Unijny kontrahent podał polskiemu przewoźnikowi swój numer identyfikacyjny nadany mu w innym państwie członkowskim niż Polska. Co za tym idzie, miejscem opodatkowania przedmiotowej usługi jest kraj, który nabywcy ten numer nadał (w naszym przypadku Niemcy).

Wykonana usługa transportowa nie będzie zatem podlegała opodatkowaniu w Polsce, a w Niemczech, przy czym nie oznacza to, iż polski usługodawca jest zobowiązany do rejestracji jako podatnik w tym kraju. Obowiązek rozliczenia tego podatku zostaje tutaj bowiem z reguły przerzucony na nabywcę.

Warto w tym miejscu także dodać, iż faktura VAT dokumentująca powyższe (którą to wystawia usługodawca, czyli w naszym przypadku polski przewoźnik) musi zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi. Na fakturze takiej nie wykazuje się ponadto stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem (§ 25 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług).

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: