eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiRachunkowość › Przekazanie towarów na cele reklamowe

Przekazanie towarów na cele reklamowe

2010-04-13 12:14

Czy przekazanie napojów (wyrobów gotowych) przez producenta na cele reklamowe lub w pakietach promocyjnych (np. dodatkowa darmowa zgrzewka napoi do odpowiedniej ilości zamówienia) należy opodatkować podatkiem VAT? Są to prezenty o małej wartości. Jak wygląda sytuacja na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych? Czy koszty wyprodukowania napojów przekazanych na cele reklamowe stanowią koszty uzyskania przychodów? Jak powinna wyglądać ewidencja księgowa takiego zdarzenia? Często zdarza się, że do napojów przeznaczonych na cele reklamowe (np. degustacja w sklepach) dodawane są zakupione przez firmę kubki. Czy można pomniejszyć podatek należny od faktury za kubki, przekazane na cel reklamowy? Do jakich kosztów zaliczyć koszty likwidacji zgrzewek napojów (np. utrata terminu ważności czy zniszczenie mechaniczne butelek)?

Przeczytaj także: Prezenty i nagrody a podatek VAT

Podatek VAT
Na gruncie przepisów art. 7 ust. 2-4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm., dalej: ustawa o VAT), spory budzą zasady opodatkowania podatkiem VAT nieodpłatnego przekazania towarów na cele promocji, reklamy oraz reprezentacji.

Zdaniem specjalistów oraz sądów administracyjnych przekazania takie - jako przekazania na cele związane z prowadzonym przez podatników przedsiębiorstwem - nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, natomiast zdaniem organów podatkowych nie podlegają one opodatkowaniu tylko wówczas, gdy przekazywane towary są prezentami o małej wartości.

Jak jednak wynika z treści pytania, przekazywane towary (napoje) są prezentami o małej wartości (pojęcie prezentów o małej wartości definiuje art. 7 ust. 4 ustawy o VAT).

Oznacza to, że przekazania tych towarów niewątpliwie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT (i nie trzeba ich dokumentować fakturami wewnętrznymi ani żadnymi innymi dokumentami VAT-owskimi). Jednocześnie, co również nie ulega wątpliwości, firmie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy wytworzeniu takich napojów (na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy o VAT).

Analogicznie będzie się miała rzecz w przypadku przekazywanych na cele reklamowe (względnie promocyjne lub reprezentacyjne) kubków, jeśli również one są prezentami o małej wartości.

W przeciwnym razie zasady opodatkowania ich przekazania zależeć będą od przyjęcia jednego z dwóch możliwych stanowisk, tj. nieopodatkowywanie ich przekazania zgodnie ze stanowiskiem reprezentowanym przez specjalistów oraz sądy administracyjne (zob. przykładowo wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 maja 2008 r. - sygn. I FSK 600/07, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 29 maja 2008 r. - sygn. I SA/Sz 52/08 czy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 15 maja 2009 r. - sygn. I SA/Po 295/09) albo opodatkowywanie ich zgodnie ze stanowiskiem reprezentowanym przez organy podatkowe (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 9 lutego 2009 r.- sygn. ILPP2/443-1073/08-3/EWW).

Niezależnie od przyjęcia jednego z tych dwóch stanowisk, przysługiwać będzie firmie prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy tych kubków.

Podatek dochodowy
Na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych wydatki na wyprodukowanie towarów stanowiących prezenty reklamowe mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Koszty tego rodzaju posiadają bowiem pośredni związek z przychodami jako wydatki na reklamę (art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej updop).

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: