eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Otrzymana kara umowna a koszty uzyskania przychodu

Otrzymana kara umowna a koszty uzyskania przychodu

2010-04-22 07:13

Przeczytaj także: Odszkodowanie za wadliwy towar a podatek dochodowy


Dla celów podatkowych przez nieodpłatne świadczenie należy rozumieć te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne przysporzenie majątku, mające konkretny wymiar finansowy.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni w 2007 r. wraz z mężem zawarła z deweloperem umowę przedwstępną ustanowienia odrębnej własności lokalu i jego sprzedaży. Zaciągnęli w Banku kredyt hipoteczny i wpłacili deweloperowi 90% ceny za lokal mieszkalny, z czego prawie 80% pochodziło z zaciągniętego kredytu hipotecznego. Zgodnie z postanowieniami umowy przedwstępnej w przypadku nie wydania lokalu do dnia 31 lipca 2009 r. z winy zbywcy, na pisemne żądanie nabywcy zgłoszone zbywcy do dnia 14 sierpnia 2009 r. umowa powinna zostać rozwiązana, a kwoty dotychczas wpłacone podlegać będą zwrotowi w terminie 14 dni od daty rozwiązania umowy powiększone o odsetki w wysokości 10% w stosunku rocznym. Małżonkowie skorzystali z przysługującego prawa do żądania rozwiązania umowy przedwstępnej, a kwoty wpłacone przez małżonków deweloperowi zostały im zwrócone wraz z odsetkami w wysokości 10 % w stosunku rocznym.

Biorąc pod uwagę nakreślony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z przychodem z innych źródeł, uzyskanym przez Wnioskodawcę, z tytułu kwot w postaci kary umownej (10% odsetek) zapłaconej przez dewelopera.

W myśl art. 9 ust. 2 ww. ustawy dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Jednakże ciężar wskazania owego związku spoczywa na Wnioskodawcy, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Aby określony wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:

* pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
* nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
* być właściwie udokumentowany.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny i przytoczone przepisy prawne stwierdzić należy, iż naliczone i zapłacone odsetki od kredytu hipotecznego nie stanowią kosztu uzyskania przychodu z tytułu otrzymanej od dewelopera kwoty w postaci kary umownej (10% odsetek). Wydatki poniesione przez małżonków na rzecz dewelopera niezależnie od pochodzenia zainwestowanych środków - własnych czy z kredytu hipotecznego, poniesione zostały w celu nabycia lokalu a nie w celu otrzymania ww. kary umownej w postaci 10% odsetek. Dlatego też twierdzenie Wnioskodawczyni, że istnieje racjonalny związek przyczynowo-skutkowy z osiągniętym przychodem jest nieprawidłowe.

Reasumując, należy stwierdzić, że rozliczając dochód za 2009 r. nie należy naliczonych i zapłaconych odsetek od kredytu hipotecznego traktować jako koszt uzyskania przychodu obliczając dochód do opodatkowania z tytułu kary umownej zapłaconej przez dewelopera.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: