eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Transport w UE i krajowy: przeliczanie walut

Transport w UE i krajowy: przeliczanie walut

2010-06-15 12:49

Obecnie, zarówno w obrocie krajowym jak i zagranicznym, podatnicy mogą zawierać transakcje w walutach obcych, np. w EURO. Ustawa o podatku od towarów i usług określa, w jaki sposób należy dokonywać przeliczenia wartości transakcji na złotówki.

Przeczytaj także: Transport unijny: faktura VAT

Generalna zasada w tym zakresie została umieszczona w art. 31a ust. 1 ustawy o podatku VAT, który mówi, że w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

Większą część obrotu podatnicy dokumentują przy pomocy faktur VAT. Data wystawienia faktury z reguły określa moment powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie bowiem z art. 19 ust. 1 w zw. z ust. 4 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru bądź wykonania usługi, przy czym jeżeli czynność ta powinna być udokumentowana fakturą VAT, obowiązek ten powstaje z chwilą jej wystawienia, nie później jednak niż w 7. dniu licząc od dnia wydania towaru/wykonania usługi.

Wystawienie faktury nie zawsze jednak oznacza powstanie w tym samym momencie obowiązku podatkowego. Przykładem wyjątku są tutaj właśnie usługi transportowe i to zarówno świadczone na rzecz podatników krajowych jak i unijnych. Obowiązek podatkowy powstaje od nich bowiem:
  • w przypadku transportu krajowego z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty (przy czym otrzymanie części zapłaty generuje obowiązek podatkowy w tej części), nie później niż 30. dnia od dnia wykonania usługi (art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a) w zw. z ust. 15 ustawy)
  • w przypadku transportu unijnego, co do zasady z chwilą wykonania usługi (art. 19 ust. 19a w zw. z art. 109 ust. 3a ustawy)

Faktury VAT z kolei, zgodnie z §11 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie faktur, wystawia się tutaj nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego i nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem tego obowiązku.

Przytoczone rozporządzenie zezwala zatem na wystawienie faktury VAT jeszcze przed powstaniem obowiązku podatkowego nie generując jednocześnie tego obowiązku. Trudno w takiej sytuacji zastosować art. 31a ust. 1 ustawy w przypadku, gdy wartość faktury jest wyrażona w walucie obcej. Dodajmy tutaj, że o ile wartość netto na takiej fakturze nie musi być przeliczona na złotówki, sam podatek (jeżeli występuje) już tak. Obowiązek taki nakłada §5 ust. 6 przytoczonego rozporządzenia w sprawie faktur VAT: „Kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze”.

Ustawodawca zadbał jednak o określenie przepisów regulujących takie sytuacje. Otóż zgodnie z art. 31a ust. 2 ustawy o VAT, w przypadku gdy zgodnie z przepisami ustawy lub przepisami wykonawczymi do ustawy podatnik może wystawić fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego i wystawi ją w przewidzianym przepisami terminie, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej na tej fakturze, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury.

Jeżeli zatem faktura zostanie wystawiona przed powstaniem obowiązku podatkowego, o ile pozwalają na to przepisy, podatnik do przeliczenia walut obcych na złotówki zastosuje kurs średni NBP z dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Gdyby jednak zdarzyła się sytuacja, że faktura taka nie zostanie wystawiona w odpowiednim terminie (czyli za późno bądź za wcześnie), przeliczenia walut obcych na złote polskie należy dokonać zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy o VAT, tj. wg kursu ogłoszonego przez NBP na dzień roboczy poprzedzający moment powstania obowiązku podatkowego.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: