Abonamenty medyczne podlegają opodatkowaniu
2010-07-16 13:14
Przeczytaj także: Pakiet medyczny = podatek od pracownika
Stanowisko NSA jest wiążące dla sądów
Z powyższej uchwały wynika zatem, że w odniesieniu do zagadnienia opodatkowania abonamentów medycznych NSA w składzie powiększonym opowiedział się po stronie fiskusa. Przede wszystkim jednak podjęcie rzeczonej uchwały oznacza, że wszystkie sądy wojewódzkie sądy administracyjne oraz Naczelny Sąd Administracyjny będą związane mocą rozstrzygnięcia składu siedmiu sędziów w zakresie prawnopodatkowej kwalifikacji pakietów medycznych. Innymi słowy, mając do rozstrzygnięcia analogiczne zagadnienie prawne we wszystkich innych sprawach, sądy administracyjne będą zobowiązane do wspomnianej uchwały się zastosować.
Wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie – zwolnione z podatku
Jednocześnie należy wyjaśnić, że z najnowszego stanowiska NSA wyraźnie wynika, że pewna wartość świadczeń medycznych dla pracowników, których koszty pokrywa pracodawca, jest, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolna od podatku. W związku z tym należy przypomnieć, że w zakresie świadczeń medycznych Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia badań lekarskich wstępnych, okresowych i kontrolnych. W konsekwencji objęcie pracowników świadczeniami zdrowotnymi, do których pracodawca zobowiązany jest na podstawie Kodeksu pracy oraz innych ustaw, stanowi przychód dla tych pracowników ze stosunku pracy. Nie oznacza to jednak obowiązku opodatkowania dochodu z tego tytułu. Wyodrębnienie wartości usług objętych medycyną pracy umożliwia bowiem zastosowanie do tej wartości zwolnienia przedmiotowego, określonego w art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, tak jak dotychczas, po stronie pracodawcy oznacza to brak obowiązku pobrania i odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy od wartości tych świadczeń (z zakresu medycyny pracy). W tym zakresie uchwała NSA niczego nie zmienia. Warto jednak o tym pamiętać, ponieważ umowy pracodawców z podmiotami świadczącymi usługi medyczne zawierają 3 najczęściej spotykane rozwiązania:
- umowa dotyczy świadczeń wyłącznie w zakresie medycyny pracy,
- umowa dotyczy innych świadczeń medycznych niż z zakresu medycyny pracy,
- umowa dotyczy świadczeń z zakresu medycyny pracy oraz innych świadczeń medycznych. W tym ostatnim przypadku istotne jest zatem oddzielenie wartości świadczeń medycznych z zakresu medycyny pracy, jako wolnych od podatku od innych świadczeń, jako podlegających opodatkowaniu.
Podstawa prawna:
- art. 11 i art. 12 ustawy z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)
- art. 12 ustawy z 15.2.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)
- art. 15 ust. 1 pkt 3, art. 269 § 1 ustawy z 30.8.2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.)

1 2
oprac. : Krzysztof Zaorski / Specjalista Płacowy
Przeczytaj także
Najnowsze w dziale Podatki
-
Wakacje przedsiębiorcy a koszty firmowe - co i kiedy można odliczyć?
-
Rzeczywisty właściciel w podatku u źródła - kluczowe objaśnienia MF po latach oczekiwania
-
KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy nowego systemu e-Faktur
-
Jak obniżyć składki ZUS? Przewodnik po ulgach ZUS dla małych firm