eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Świadczenie usług a rejestracja VAT UE

Świadczenie usług a rejestracja VAT UE

2010-07-20 12:57

Wprowadzone z dniem 01 stycznia 2010 r. zmiany w zakresie określania miejsca świadczenia usług powodują, że gro podatników musi dopełnić obowiązku rejestracyjnego i stać się podatnikami VAT UE. Wyjaśnień, kto powinien się zarejestrować, udzielił Minister Finansów w specjalnej broszurze wydanej w związku ze zmianami obowiązującymi od początku 2010 r.

Przeczytaj także: Rejestracja VAT UE: nowe obowiązki w 2010 r.

Przypomnijmy, zgodnie z nowym art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług miejsce świadczenia usług na rzecz podatnika jest co do zasady miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę, stałe miejsce zamieszkania, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, czy też miejsce gdzie zwykle prowadzi on działalność lub ma miejsce zwykłego pobytu. Od tej ogólnej zasady ustawodawca przewidział tylko kilkanaście wyjątków (które w dodatku dotyczą przede wszystkim świadczenia usług na rzecz niepodatników).

Zmiany w powyższym zakresie spowodowały konieczność większej kontroli w zakresie prawidłowego rozliczania transakcji (a dokładniej odprowadzania podatków), co wymusiło włączenie tych transakcji do systemu VIES. To z kolei pociągnęło za sobą konieczność rozszerzenia obowiązku rejestracji jako podatników VAT UE na podmioty, które wcześniej na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych zarejestrowane być nie musiały, a które świadczą lub nabywają transgraniczne usługi, w stosunku do których miejsce świadczenia określa się zgodnie z wyżej wskazanym art. 28b ustawy o VAT i obowiązek rozliczania podatku przesunięto na nabywcę.

Obecnie obowiązkiem powyższej rejestracji zostali objęci wszyscy podatnicy, w tym także zwolnieni podmiotowo z podatku VAT lub wykonujący wyłącznie czynności zwolnione od podatku, jeżeli świadczą usługi na rzecz podatników z innych państw członkowskich (lub je nabywają, wtedy to stanowią one u polskich podatników import usług), do których stosuje się art. 28b ustawy.

Jak wskazał Minister Finansów w swojej broszurze, podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT zwolnieni, którzy przed 1 stycznia 2010 r. byli zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, powinni dokonać aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego, jeżeli będą świadczyć usługi, do których stosuje się art. 28b ustawy, na rzecz podatników z innych państw członkowskich, lub jeżeli będą nabywać usługi, do których ma zastosowanie art. 28b, stanowiące u nich import usług.

Z kolei podatnicy VAT czynni zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, którzy będą świadczyć lub nabywać tego rodzaju usługi, nie mają obowiązku dokonywania ponownej rejestracji dla VAT UE, nie muszą również składać aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego tylko z tej przyczyny, że będą świadczyć lub nabywać te usługi.

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: