eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Naprawa firmowego samochodu a koszty podatkowe

Naprawa firmowego samochodu a koszty podatkowe

2010-07-22 09:49

Jedną z najbardziej istotnych kategorii wydatków, które dość często są ponoszone przez podatników wykorzystujących w prowadzonej działalności różnego rodzaju samochody - stanowią koszty ich napraw oraz remontów.

Przeczytaj także: Wypadek samochodowy: konieczne ubezpieczenie AC dla kosztów firmy

Zasadniczo wydatki poniesione z tego tytułu wolno zaliczać do kosztów podatkowych. Trudno jest bowiem zakwestionować ich związek z przychodami podatnika, o którym mowa w przepisach art. 15 ust. 1 updop oraz 22 ust. 1 updof.

Uwaga!
Należy tu jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do wydatków poniesionych na zwykłe, bieżące remonty i naprawy samochodu, które co do zasady podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów na ogólnych zasadach, ujęcie w koszty wydatków związanych z jego remontem powypadkowym będzie możliwe tylko wtedy, gdy samochód był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym. Stanowi o tym art. 16 ust. 1 pkt 50 updop, jak i art. 23 ust. 1 pkt 48 updof.

Oznacza to, że aby można było zaliczyć do kosztów wydatki poniesione na remont samochodu uszkodzonego w wyniku wypadku (kolizji drogowej), konieczne jest wcześniejsze zawarcie umowy dobrowolnego ubezpieczenia AC. Istotne jest przy tym, aby wspomniane ubezpieczenie dobrowolne było ważne w dniu zdarzenia drogowego, w wyniku którego powstała szkoda. Nie ma natomiast tutaj znaczenia, czy samochód jest osobowy, czy ciężarowy.

Mając na uwadze powyższe ograniczenia może pojawić się pytanie, czy brak możliwości zaliczenia do kosztów dotyczy również wydatków związanych z transportem auta z miejsca kolizji do miejsca, w którym zostanie wyremontowane.

Ustosunkowując się do przedmiotowej kwestii trzeba podkreślić, że w przeciwieństwie do wydatków poniesionych na naprawę samochodu, które mają na celu jego przywrócenie do stanu sprzed wypadku, koszty holowania mają z reguły szerszy charakter.

Wprawdzie trudno jest kwestionować pogląd, że aby naprawić pojazd trzeba go najpierw dostarczyć do odpowiedniego warsztatu (co wskazywałoby na związek wspomnianych wydatków z naprawą powypadkową, o której mowa w przepisach art. 16 ust. 1 pkt 50 updop i art. 23 ust. 1 pkt 48 updof.), ale trzeba również mieć na uwadze to, że usunięcie uszkodzonego środka transportu z miejsca wypadku jest konieczne ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz służy zabezpieczeniu przed dalszymi stratami, które mogą powstać w wyniku jego kradzieży bądź dewastacji.

Tym samym należy uznać, że wydatki, o których mowa, można ujmować w kosztach bez ograniczeń wynikających z powołanych powyżej przepisów podatkowych, nawet jeżeli uszkodzony w wypadku samochód nie był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym.

Warto zaznaczyć, że na przedmiotowy aspekt wykorzystywania samochodów w działalności gospodarczej zwróciła uwagę Izba Skarbowa w Gdańsku, która w piśmie z 13 listopada 2004 r. (nr BI/005-0722/04), wskazawszy na treść art. 23 ust. 1 pkt 48 updof podkreśliła, że: ,, (...) w przypadku braku ubezpieczenia AC koszty remontu powypadkowego nie stanowią kosztu uzyskania przychodu. Natomiast pozostałe koszty związane z wypadkiem, tj. holowanie, transport oraz wyciągnięcie z rowu uszkodzonego samochodu służącego do działalności gospodarczej oceniane są w kontekście art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f. Wynika z niego, iż jedynym kryterium uznania poniesionych przez podatnika wydatków związanych z wypadkiem za koszty uzyskania przychodów, jest istnienie związku ("celu") między tymi kosztami a przychodem. Skoro wydatki były celowe, podatnik może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów."

Należy także zauważyć, że wartość odszkodowania otrzymanego z tego tytułu od ubezpieczyciela będzie stanowić dla firmy przychód do opodatkowania na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 updop oraz art. 14 ust. 2 pkt 12 updof.

Wartość wypłaconego odszkodowania powinna być uwzględniona po stronie przychodów również wtedy, gdy ubezpieczyciel przekaże kwotę z tego tytułu bezpośrednio podmiotowi dokonującemu naprawy. Takie stanowisko zaprezentował m.in. Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna w piśmie z 11 maja 2006 r. (nr PDI415/1/105/36/06).

Podobnie przedstawia się kwestia strat powstałych w wyniku utraty bądź likwidacji samochodów. Jeżeli firmowy samochód nie zostanie objęty dobrowolnym ubezpieczeniem autocasco (AC), w przypadku jego kradzieży nie będzie można jego wartości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.


Czy wiesz jak rozliczać podatki dochodowe? Odpowiedź znajdziesz w poradniku "Podatki dochodowe w praktyce". Znajdziesz w nim porady i praktyczne przykłady dotyczące rozliczeń podatkowych w firmie.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: