eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Paragon fiskalny: zwrot towaru i korekta VAT

Paragon fiskalny: zwrot towaru i korekta VAT

2010-07-21 13:08

O ile ustawodawca wprost wskazał, jak postąpić w przypadku zwrotu towaru, którego sprzedaż została potwierdzona fakturą VAT, tak zupełnie zapomniał o przepisach regulujących zwrot towaru sprzedanego na paragon fiskalny. Czy to oznacza, że taki zwrot nie powinien wpływać na rozliczenie podatku VAT?

Przeczytaj także: Zwrot zaliczki i korekta faktury wystawionej do paragonu fiskalnego

Rozpatrzmy następującą sytuację: Klient zakupił kilka artykułów w sklepie. Sprzedaż ta została udokumentowana paragonem fiskalnym. Po kilku dniach wrócił on do sklepu i zwrócił jeden z tych artykułów. Jak w takiej sytuacji udokumentować zwrot towaru?

Kasy fiskalne są tak skonstruowane, że korekta danej transakcji możliwa jest jedynie przed wydrukowaniem paragonu, tj. przed zapisaniem danych informacji w pamięci kasy fiskalnej. Nie ma tutaj technicznej możliwości przeprowadzenia korekt danych już zapisanych w pamięci kasy.

Ponadto, jak już wskazano we wstępie, ustawodawca nie podjął się określenia żadnych przepisów, które regulowałyby sposób korygowania obrotu zaewidencjonowanego przy pomocy kasy rejestrującej. Mimo prawidłowe jest twierdzenie, że i w takiej sytuacji podatnik obrót skorygować powinien.

Potwierdzeniem tego może być m.in. art. 29 ust. 4 ustawy o VAT, który to mówi wprost, że podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Przepis ten wskazuje jednak, że umniejszenie obrotu należy udokumentować nie wspominając przy tym, jak dokumentacja ta powinna wyglądać. W związku z tym należy przyjąć, iż dowodem może być tutaj wszystko, co jest zgodne z prawem.

Sytuacja wydaje się być prostsza w przypadku, gdy klient zwraca całość zakupionego wcześniej towaru. Wtedy to bowiem zwraca on oryginał paragonu zakupu, który wraz ze stosownym opisem załącza się do ewidencji korekt.

Gorzej jest w przypadku, gdy korygowane są jedna bądź kilka pozycji z paragonu lecz nie wszystkie. Tutaj pewnym przyjętym sposobem jest zwrot oryginału paragonu oraz ujęcie go w całości (wraz z opisem) w ewidencji korekt, a następnie wystawienie ponownego paragonu, na którym to nie zostaną wykazane towary zwrócone.

Inną metodą jest dołączenie do opisu kserokopii paragonu i skorygowanie jedynie pozycji zwróconych przez klienta, bądź (gdy klient wyrazi na to zgodę) dołączenie oryginału tego paragonu.

Trudno jednoznacznie określić, co powinien zawierać wskazany wyżej opis zwrotu towaru. W tym zakresie bowiem ustawodawca także milczy. Należy jednak pamiętać, że w przypadku kontroli to podatnik będzie musiał udowodnić (przede wszystkim na podstawie posiadanej dokumentacji), że dany zwrot towaru miał miejsce. W związku z tym warto zadbać o to, aby informacje w opisie tym zawarte były jak najdokładniejsze oraz aby wskazywały wprost, że zwrot towaru miał miejsce. Powinny to być przede wszystkim data dokonania zwrotu oraz opis przedmiotu zwrotu wraz z wartością zwrotu (najlepiej w rozbiciu na wartość netto, podatek VAT, wartość brutto) – zgodnie z danymi zawartymi na paragonie, czy ewentualne okoliczności dokonania zwrotu. Z całą pewnością nie zaszkodzi także wskazanie danych klienta (imię, nazwisko, adres zamieszkania) dokonującego zwrotu oraz jego podpis czynność tę potwierdzający.

Taką korektę obrotu uwzględnia się w deklaracji VAT za okres rozliczeniowy, którym dany zwrot miał miejsce.

Należy pamiętać, że powyższe sposoby dokumentowania zwrotu to jedynie przykłady. U danego podatnika może być przyjęty zupełnie inny system, ważne jednak aby na podstawie zebranych dowodów można było udowodnić fakt dokonanego zwrotu.

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: