eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Sprzedaż premiowa a podatki

Sprzedaż premiowa a podatki

2010-07-28 06:47

Przeczytaj także: Rozliczenie usług elektronicznych w podatku dochodowym i VAT


Kłopoty z interpretacją…

Na gruncie przepisów o VAT powstają spory interpretacyjne. Organy podatkowe stoją na stanowisku profiskalnym (zob. np. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 3.06.2009 r., sygn. IPPP1-443-356/09-2/IZ). Uznają za opodatkowaną dostawę towarów wszelkich przekazań należących do podatnika towarów (niebędących drukowanymi materiałami reklamowymi i informacyjnymi, prezentami o małej wartości i próbkami) bez wynagrodzenia, niezależnie od tego, czy następuje ono na cele prowadzonej działalności gospodarczej, czy też nie, o ile podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego związanego z tymi czynnościami.

Organy podatkowe posiłkują się przy takiej interpretacji brzmieniem art. 16 Dyrektywy 2006/112/WE Rady Unii Europejskiej z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, stanowiącym, iż: „wykorzystanie przez podatnika towarów stanowiących część majątku jego przedsiębiorstwa do celów prywatnych podatnika lub jego pracowników, które przekazuje nieodpłatnie lub, w ujęciu ogólnym, które przeznacza do celów innych niż prowadzona przez niego działalność, gdy VAT od powyższych towarów lub ich części podlegał w całości tub w części odliczeniu, jest uznawane za odpłatną dostawę towarów”. Przepisy wspólnotowe nakazują więc opodatkować każde nieodpłatne przekazania towarów, a więc także na cele związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem (wyrok ETS w sprawie C-48/97 – Kuwait Petroleum).

Sądy zaś stosują wykładnię korzystną dla podatników (zob. np. wyrok 7 sędziów NSA z 23.03.2009 r., sygn. akt I FPS 6/08). Uznają one bowiem, iż przekazanie przez podatnika bez wynagrodzenia towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele związane z tym przedsiębiorstwem nie stanowi dostawy towarów, nawet jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem tych towarów. Chodzi tu zwłaszcza o nieodpłatne świadczenia rzeczowe, dokonywane w celach marketingowych, takie jak prezenty (gadżety) dołączane do towarów czy prezenty dla klientów przekazywane w inny sposób.

Nieodpłatne przekazania są więc opodatkowane VAT jedynie wtedy, gdy spełnione są łącznie następujące przesłanki:
  • podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu nabycia wydawanych towarów,
  • przekazanie następuje na cele inne niż związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem oraz
  • przekazywane towary nie są drukowanymi materiałami reklamowymi i informacyjnymi, prezentami o małej wartości ani próbkami.
Słuszne jest stanowisko sądów administracyjnych, gdyż, co do zasady, podatnicy nie powinni ponosić negatywnych konsekwencji podnoszonej przez organy podatkowe niezgodności polskich przepisów z prawem wspólnotowym. Stąd warto „walczyć o swoje” skarżąc się do sądów. W przygotowaniu pism i prowadzeniu sprawy pomoże doradca podatkowy.

PRZYKŁAD:
Czy otrzymanie nieodpłatnie od osób prywatnych odzieży przez firmę zajmującą się sprzedażą odzieży używanej ma wpływ na rozliczanie VAT?

Według art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), przez dostawę towarów opodatkowaną VAT rozumie się również m.in. przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w tym wszelkie przekazania towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny. Zatem za dostawę towaru uznaje się też darowiznę dokonaną przez podatnika VAT na rzecz innych osób. Nie jest natomiast dostawą i nie podlega VAT sytuacja odwrotna, w której to podatnik dostaje towar od innych osób w formie nieodpłatnego przekazania (darowizny). Nie będzie więc w takim przypadku podatku naliczonego.


Nowelizacja korzystna, czy nie?

Jak już wspomniano, ustawodawca zdecydował, że jeśli już podatnik opodatkuje VAT nieodpłatne wydanie nagrody w ramach sprzedaży premiowej, to od 1 stycznia 2011 r. będzie miał prawo zaliczyć VAT należny od tej nagrody do kosztów uzyskania przychodów. Może więc się okazać, iż wbrew intencji ustawodawcy – omawiana nowelizacja nie jest korzystna dla podatników, jakby się wydawało, gdyż organy podatkowe zyskają dodatkowe argumenty za opodatkowaniem VAT nieodpłatnego przekazania towarów na cele przedsiębiorstwa.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: