eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Nagrody a rozliczenie VAT i podatek dochodowy

Nagrody a rozliczenie VAT i podatek dochodowy

2011-07-29 07:56

Spółka prowadzi akcje promocyjne, w których dodaje bonusowe nagrody, atrakcyjne towary lub - w przypadku zainteresowania klienta - większą ilość nabywanego towaru. Warunkiem otrzymania przedmiotowych bonusów jest zakupienie towarów w określonej ilości. Promocja ta dotyczy zarówno klientów hurtowych, jak i detalicznych, przy czym dla obu kategorii zasady liczenia bonusu są odmienne. W związku ze stanowiskiem organów podatkowych odnośnie stosowania art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, podatnik płaci od przedmiotowych przekazań podatek VAT i wystawia faktury wewnętrzne. Spółka chciałaby zaliczać wydatki ponoszone na bonusowe towary do kosztów uzyskania przychodu, jak też odliczać podatek naliczony przy ich zakupie. Czy może to zrobić?

Przeczytaj także: Rozliczenie usług elektronicznych w podatku dochodowym i VAT

Zaliczenie do kosztów wydatków netto
Tego rodzaju przekazania towarów ocenić należy co do zasady jako spełniające pozytywne warunki uznania kosztowości danego wydatku w świetle art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm., dalej: updop). W mojej opinii bez problemu można je bowiem zakwalifikować jako poniesione w celu uzyskania przychodu albo przynajmniej w celu zachowania jego źródła (nagrody, bonusy przyczyniają się niewątpliwie do utrzymania klienta). Nie da się jednak nie zauważyć, że wydatki te nie spełniają warunku negatywnego, wskazanego w tym przepisie - tj. niewymienienia w art. 16 updop. Zgodnie bowiem z pkt 14 ust. 1 tego artykułu nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodu darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju, z wyjątkiem dokonywanych między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową, a także wpłat na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej, z tym że kosztem uzyskania przychodów są koszty wytworzenia lub cena nabycia produktów spożywczych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku od towarów i usług, przekazanych na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. nr 96, poz. 873 ze zm.), z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje. Niezależnie zatem od niewątpliwego związku przedmiotowych wydatków z przychodami lub ich źródłem, przedmiotowe wyłączenie nie daje żadnej możliwości kosztowego rozpoznania wydatku netto. Jak jednak pokazuje orzecznictwo, mogą istnieć sytuacje szczególne, w których możliwe jest korzystne rozliczenie.

Ważne orzeczenie WSA
Wydatki na nabycie towarów, przekazanych następnie w wykonaniu obowiązku umownego, nie stanowią ofiary, a zatem z tej przyczyny nie może zostać zakwestionowane zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów.

Wyrok WSA we Wrocławiu z 28 marca 2006 r., sygn. akt I SA/Wr 51/05.

Zawsze zatem pamiętać trzeba o konieczności dokładnej analizy stosunków umownych i stanu faktycznego.

Zaliczenie do kosztów kwoty podatku VAT
Od początku bieżącego roku możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu kwoty VAT. Zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. b) tiret trzecie updop nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu podatku od towarów i usług - poza ściśle określonymi przypadkami, do których zalicza się należny podatek od towarów i usług od nieodpłatnie przekazanych towarów, obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami, w przypadku gdy wyłącznym warunkiem ich przekazania jest uprzednie nabycie przez otrzymującego towarów lub usług od przekazującego w określonej ilości lub wartości. Należy przy tym zauważyć, iż przepis art. 16 ust. 1 pkt 14 updop nie zmienił się z nowym rokiem, a zatem konkluzja jest taka, że wprawdzie sam wydatek netto na towary nieodpłatnie przekazywane w promocji nie będą miały charakteru kosztowego, lecz zaliczyć będzie można do kosztów uzyskania przychodów podatek należny od tych przekazań.
Przeczytaj także: Sprzedaż premiowa a podatki Sprzedaż premiowa a podatki

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: