eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zamiana nieruchomości: jaka faktura VAT?

Zamiana nieruchomości: jaka faktura VAT?

2010-11-06 08:00

Przeczytaj także: Zamiana gruntów w podatku VAT


Jak wynika z powyższego realizowane w oparciu o umowę zamiany przeniesienie własności towaru stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako odpłatna dostawa towarów.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż Starosta zawarł notarialnie umowę zamiany nieruchomości rolnej. Drugą stroną umowy zamiany były osoby fizyczne. Wartość działki, której właścicielem był Skarb Państwa, reprezentowany przez Starostę wynosiła 44.508zł, natomiast wartość działki rolnej, której właścicielami były osoby fizyczne wynosiła 19.845zł. Osoby te zobowiązały się w umowie zamiany dopłacić różnicę wartości nieruchomości, która wynosiła 24.663zł.

Zamiana nieruchomości rolnych była zwolniona z podatku od towarów i usług. Realizując transakcję zamiany Starostwo Powiatowe wystawiło fakturę na wartość 24.663zł, która jest różnicą wartości zamienionych nieruchomości, nazywając to fakturą kompensacyjną. Natomiast druga strona umowy żąda wystawienia faktury przez Starostwo Powiatowe na kwotę 44.508zł, która jest wartością działki Skarbu Państwa.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że zamiana nieruchomości pomiędzy Wnioskodawcą a osobami fizycznymi, na tle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, winna być traktowana po stronie Wnioskodawcy jako dostawa towarów. W wyniku tej transakcji zarówno Wnioskodawca jak i osoby fizyczne przenoszą prawo rozporządzania nieruchomością jak właściciel.

Podstawą opodatkowania, w myśl art. 29 ust. 1 ustawy, jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Zgodnie z wyżej wyrażoną zasadą, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Na podstawie przepisu art. 2 pkt 22 ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Obrotem są zatem kwoty należne z tytułu tych czynności opodatkowanych, które wykonywane są przez podatnika (pojęcie sprzedaży nie obejmuje bowiem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz importu usług, gdzie podatnik nie wykonuje tych czynności, lecz poprzez zastosowanie odwróconego mechanizmu poboru podatku pozostaje de facto osobą zobowiązaną do rozliczenia podatku od tych czynności).

Ponadto z definicji kwoty należnej z tytułu sprzedaży, zawartej w art. 29 ust. 1 ustawy wynika, że kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy (czyli również podatek VAT).

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca zamierza dokonać zamiany swojej nieruchomości na nieruchomość należącą do osoby fizycznej. Na okoliczność zamiany przedmiotowych nieruchomości ustalone zostały ich wartości. Zamiana będzie dokonana z dopłatą na rzecz osoby fizycznej. Podstawę opodatkowania w przypadku zamiany nieruchomości stanowi cała wartość działki określona na potrzeby tej transakcji, pomniejszona o podatek, nie zaś różnica w wartości zamienianych działek.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10, art. 120 ust. 16.

Uwzględniając powyższe stwierdzić należy, iż opisana we wniosku transakcja czynności zamiany nieruchomości gruntowych winna być udokumentowana fakturą VAT wystawioną przez Wnioskodawcę, jako podmiot posiadający status podatnika podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, z uwzględnieniem zasad zawartych w § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008r. nr 212, poz. 1337).

Mając na uwadze treść powołanych przepisów oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, że w sytuacji gdy strony transakcji barterowej ustalą w umowie pieniężną wartość zamienionych towarów w ramach zapłaty, podstawę opodatkowania, zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy, stanowi kwota ustalona przez strony tej transakcji. Zatem, faktura VAT, dokumentująca transakcję zamiany, powinna być wystawiona na całą wartość działki, niezależnie od tego czy zamiana ta będzie opodatkowana czy też będzie korzystała ze zwolnienia przedmiotowego z podatku VAT. A zatem każda ze stron, będąca podatnikiem podatku VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 i występująca w takim charakterze w odniesieniu do sprzedaży nieruchomości, zobowiązana będzie do wystawienia faktury dokumentującej dostawę swojej nieruchomości.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: