eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Remont samochodu a import usług

Remont samochodu a import usług

2010-12-15 13:04

Rozpatrzmy następującą sytuację: Polski przedsiębiorca (podatnik VAT UE) pojechał samochodem stanowiącym składnik majątku jego firmy do zagranicznego kontrahenta w celu omówienia warunków kontraktu. W trakcie pobytu za granicą samochód ten popsuł się i przedsiębiorca oddał go do warsztatu samochodowego. Ten za remont wystawił fakturę bez podatku VAT. Należność z niej wynikającą przedsiębiorca uregulował w chwili odbioru samochodu z warsztatu. Jak fakturę tę rozliczyć dla potrzeb podatku od towarów i usług?

Przeczytaj także: Reklama a import usług w VAT

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest co do zasady miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania. Tak stanowi art. 28b ust. 1 ustawy o VAT. Od tej reguły ustawodawca przewidział oczywiście szereg wyjątków lecz żaden z nich nie ma zastosowania w naszym przypadku (tj. w stosunku do usług remontu ruchomych składników majątku). Co za tym idzie, miejscem świadczenia (opodatkowania) usługi naprawy samochodu w naszym przypadku jest Polska.

Zapewne warsztat samochodowy, który dokonał naprawy samochodu polskiego przedsiębiorcy, nie posiada siedziby, czy też stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. W takiej sytuacji obowiązek rozliczenia podatku VAT spoczywa na nabywcy usługi (polskim przedsiębiorcy), który z tego tytułu powinien rozliczyć import usług (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT).

Polski podatnik powyższe powinien udokumentować fakturą wewnętrzną. Obowiązek taki wynika wprost z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT. Istotny jest tutaj także moment wykazania obowiązku podatkowego od tej usługi. Stosowne uregulowania w tym zakresie znalazły się w art. 19 ust. 19-19b ustawy o VAT. W naszym przypadku będzie miała zastosowanie ogólna reguły wynikająca z art. 19 ust. 19a ustawy, zgodnie z którą w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b (zatem obejmujących nasz przykład) obowiązek podatkowy powstaje co do zasady z chwilą wykonania usług.

Tym samym istotna dla naszego podatnika jest tutaj data wykonania naprawy samochodu, a nie np. data wystawienia faktury. Dlaczego powyższe jest takie ważne. M.in. z uwagi na moment rozliczenia w podatku VAT importu usług, ale także w zakresie dokonania przeliczenia wartości tej usługi z waluty obcej na złotówki. Przeliczenia takiego należy bowiem co do zasady dokonać przy zastosowaniu średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego.

Rozliczenie importu usług polega zarówno na wykazaniu podatku należnego jak i naliczonego. Tym samym jeżeli nasz przedsiębiorca wykonuje jedynie czynności opodatkowane, wykazanie importu usług z tytułu naprawy samochodu pozostanie dla niego neutralne podatkowo. Wykazany od tej usługi VAT należny (zgodnie ze stawką podatku VAT obowiązującą w Polsce dla tego typu usług – obecnie jest to stawka podstawowa 22%) stanie się bowiem jednocześnie podatkiem naliczonym. Co za tym idzie, rozliczenie importu usług zakończy się tutaj na odpowiednim jego wykazaniu w deklaracji VAT za dany okres rozliczeniowy bez konieczności wpłacania z tego tytułu podatku do urzędu skarbowego.

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: