eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Usługi przedstawicielskie a import usług w VAT

Usługi przedstawicielskie a import usług w VAT

2010-08-17 13:07

Rozpatrzmy następującą sytuację: Spółka podpisała umowę o współpracy z obywatelem Czech. Przedmiotem umowy jest usługa przedstawicielstwa handlowego. Spółka otrzymuje fakturę za wykonaną usługę (spotkania z klientami, pozyskiwanie nowych klientów, promowanie produktów na terenie Czech) oraz za wykorzystywanie prywatnego samochodu, zgodnie z załączonym zestawieniem przejechanych kilometrów, bez naliczonego VAT. Czy wypłacając w/w należności spółka dokonuje importu usług, czy powinna rozliczyć VAT?

Przeczytaj także: Holowanie i naprawa samochodu jako import usług w VAT?

Odpowiedź:
Pomimo tego, że czynności wykonywane są w Czechach, zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm., dalej: ustawa o VAT) ich miejscem świadczenia jest miejsce w którym usługobiorca (spółka) posiada siedzibę (czyli w Polsce). W związku z powyższym należy usługi te rozliczać jako import usług.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego można wywnioskować, że obywatel Czech jest podatnikiem od wartości dodanej w Czechach, jak również prowadzi tam działalność gospodarczą, w ramach której wykonuje usługi przedstawicielskie.

Do usług tych ma zastosowanie art. 28b ustawy o VAT, z którego wynika, że są one rozliczane przez usługobiorcę.

Na podstawie art. 19 ust. 19a ustawy o VAT, w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usług, z tym że:
  • usługi, dla których, w związku z ich świadczeniem, ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, do momentu zakończenia świadczenia tych usług,
  • usługi świadczone w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla których, w związku z ich świadczeniem, w danym roku nie upływają terminy rozliczeń lub płatności, uznaje się za wykonane z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tych usług.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy (a zatem również za wykorzystanie prywatnego samochodu).

Na podstawie art. 106 ust. 7 ustawy o VAT w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne. Za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie.

Podstawa prawna: art. 19 ust. 1, art. 19 ust. 19a, art. 28b, art. 106 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.).


Doradztwo dla księgowych plus wszystko, czego potrzebujesz do bezbłędnego rozliczania Twojej firmy, w jednym miejscu. W Portalu FK www.portalfk.pl indywidualnie skonsultujesz się z ekspertami i otrzymasz dostęp do licznych narzędzi ułatwiających pracę.

oprac. : Krzysztof Rustecki / Portal FK Portal FK

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: