eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Środek trwały: dotacja a przychód firmy

Środek trwały: dotacja a przychód firmy

2010-12-19 12:08

Otrzymane dofinansowanie w części przeznaczonej na zakup środka trwałego nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej. a co za tym idzie, nie będzie do niej miał zastosowania przepis art. 21 updof. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 10.12.2010 r. nr IPPB1/415-837/10-2/KS.

Przeczytaj także: Usługi od podmiotów powiązanych w wartości początkowej budynku

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawczyni ubiega się o dotację w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa, Priorytet 1, Tworzenie Warunków dla Rozwoju Potencjału Innowacyjnego Przedsiębiorczość na M., Działanie 1.5 Rozwój Przedsiębiorczości. Jej wniosek przeszedł pozytywnie ocenę formalną. Dotacja w wysokości 60% kwoty określonej w projekcie ma być przeznaczona na zakup budynku na prowadzenie sesji i szkoleń coachingowych dla kobiet. Po podpisaniu umowy związanej z projektem i otrzymaniu zaliczki wnioskodawczyni zamierza zakupić budynek. Część ceny nabycia nieruchomości, która nie zostanie sfinansowana dotacją, będzie pokryta częściowo własnymi środkami, a w większej mierze kredytem bankowym. Powstała wątpliwość, czy otrzymana dotacja na zakup środka trwałego będzie korzystała ze zwolnienia przedmiotowego, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Przychodem z działalności gospodarczej są również m.in. dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych (art. 14 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy).

Mając na uwadze brzmienie powyższego przepisu należy stwierdzić, iż ustawodawca różnicuje skutki podatkowe otrzymanych dotacji, subwencji, dopłat i innych nieodpłatnych świadczeń w zależności od celu, na jaki zostały one przeznaczone, tj.:

* dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na cele inne niż nabycie lub wytworzenie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych – zaliczane są do przychodów z działalności gospodarczej,
* ww. świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków poniesionych przez podatnika na zakup lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych – nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej.(…)

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są dotacje w rozumieniu ustawy o finansach publicznych otrzymane z budżetu państwa lub budżetu jednostek samorządu terytorialnego.

W świetle wcześniej powoływanego przepisu art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy, że otrzymane przez Wnioskodawczynię dofinansowanie, które zostanie przeznaczone na nabycie środka trwałego w postaci budynku, nie stanowi przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Oznacza to jednocześnie, że w zakresie zwolnienia z opodatkowania dofinansowania przeznaczonego na zakup środka trwałego, nie będzie miał zastosowania przepis art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W tym miejscu nadmienić należy, iż otrzymane dofinansowanie w części przeznaczonej na zakup środka trwałego nie stanowi przychodu, ale też nie są kosztem uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od wartości środka trwałego sfinansowanej tą pomocą, co wynika z treści art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując w oparciu o powyższe przepisy stwierdzić należy, że otrzymane przez Wnioskodawczynię dofinansowanie, które zostanie przeznaczone na nabycie środka trwałego w postaci budynku, nie stanowi przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. W konsekwencji do tej części dofinansowania nie będzie miał zastosowania przepis art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: