eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › VAT od zakupu samochodu i paliwa w 2011 r.

VAT od zakupu samochodu i paliwa w 2011 r.

2011-01-12 13:04

Przeczytaj także: Korekta/odliczenie VAT przy sprzedaży samochodu osobowego


6) pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;
7) przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:
a) odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub
b) oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych wyżej w pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań. Co istotne – zniknął obowiązek przekazywania kopii takiego zaświadczenia do urzędu skarbowego.

W przypadku gdy w pojeździe, dla którego wydano zaświadczenie, o którym mowa w poprzednim akapicie, zostały wprowadzone zmiany, w wyniku których pojazd nie spełnia określonych wymagań, podatnik jest obowiązany do skorygowania kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym dokonał jego odliczenia.

Z kolei w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, o których mowa, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000 zł.

Wskazane wyżej ograniczenia w zakresie odliczenia stosuje się odpowiednio do nabytych lub importowanych części składowych zużytych do wytworzenia przez podatnika samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, jeżeli te samochody i pojazdy zostały zaliczone przez tego podatnika do środków trwałych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Art. 4 ustawy nowelizacyjnej mówi natomiast, że w okresie od dnia wejścia w życie tej ustawy do dnia 31 grudnia 2012 r., obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o których mowa w art. 3 ust. 1 (tj. pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony i niespełniających warunków opisanych wyżej).

Stare leasingi
Zgodnie z art. 6 ustawy nowelizacyjnej wskazanych wyżej ograniczeń w zakresie odliczania podatku VAT z tytułu umów najmu, dzierżawy lub leasingu nie stosuje się do pojazdów samochodowych będących przedmiotem tych umów, w stosunku do których ograniczenia takie nie występowały na podstawie przepisów ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca 2010 r. Zasada ta ma jednak zastosowanie jedynie w odniesieniu do umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizacyjnej, bez uwzględniania zmian tej umowy po wejściu w życie tej ustawy, oraz pod warunkiem że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 31 stycznia 2011 r.

Należy także pamiętać, że zasada wskazana w poprzednim akapicie nie ma zastosowania do zakupu paliwa służącego do napędu ww. pojazdów a tyczy się jedynie czynszu.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: