eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Koszty pracownicze a podatkowe

Koszty pracownicze a podatkowe

2011-03-31 12:10

Przeczytaj także: Ryczałt na jazdy lokalne dla pracownika w koszty firmy


CZY WYDATKI PONOSZONE PRZEZ SPÓŁKĘ W ZWIĄZKU Z OBSŁUGĄ PROGRAMU MOTYWACYJNEGO DLA PRACOWNIKÓW STANOWIĄ DLA NIEJ KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODÓW?

Wydatki takie mogą stanowić koszt uzyskania przychodu dla spółki.

Obniżenie przychodu o określony koszt jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy spełnione są łącznie dwie przesłanki:
  • koszt został poniesiony (nastąpiło uszczuplenie majątku podatnika) oraz
  • poniesienie kosztu ma bezpośredni albo pośredni związek z przychodem, tj. jego (choćby potencjalnym) osiągnięciem lub z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła tego przychodu.
    Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów.
Koszty ponoszone przez podatnika należy ocenić pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.

Wyrażenie „w celu osiągnięcia przychodu” zawarte we wskazanym przepisie art. 15 ust. 1 ww. ustawy oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z prowadzoną działalnością, podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu, zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów. Zauważyć należy, iż przez sformułowanie „w celu” należy rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy (przychodu), a dążenie podatnika ma przymiot „celowości”. Zatem, możliwość kwalifikowania konkretnego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu, uzależniona jest od rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności, przy zachowaniu należytej staranności, podatnik w momencie dokonywania wydatku mógł i powinien przewidzieć, iż wydatek ten przyczyni się do powstania, zachowania lub zabezpieczenia przychodu.

Dlatego też należy uznać, iż wskazane w pytaniu wydatki ponoszone przez podatnika w związku z obsługą programu motywacyjnego dla pracownika będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.

Stanowisko takie potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, w piśmie Nr IPPB5/423-464/10-4/JC, z 18 października 2010 r., w którym czytamy:

„(…) W odniesieniu do Spółki (Wnioskodawcy) oceny tej nie może zmienić okoliczność, że program motywacyjny jest wspólnym przedsięwzięciem podmiotów należących do holdingu oraz wskazanie na rozwój całego holdingu w skali globalnej. Chodzi tu bowiem o odrębne podmioty prawne, odrębnych podatników, zaś stopień ich powiązania lub współzależności ekonomicznej – nie może być wyznacznikiem i decydującym motywem uznania danych wydatków za koszty uzyskania przychodów.

Reasumując, wydatki ponoszone przez Spółkę w związku z obsługą programu motywacyjnego będą stanowiły dla Niej koszty uzyskania przychodów, gdy beneficjentem programu zostanie menadżer, pracownik bądź kooperant Wnioskodawcy. Natomiast w sytuacji, gdy beneficjentem programu motywacyjnego nie zostanie pracownik, menadżer bądź kooperant Wnioskodawcy, przedmiotowych kosztów Spółka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (…). Podobne stanowisko zaprezentował Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie z 21 listopada 2008 r., Nr IPPB5/423-40/08-3/DG, w którym czytamy:

„(…) Ponosząc wydatki na organizację i funkcjonowanie Programu (a w szczególności w części dotyczącej Uczestników współpracujących ze Spółką) Spółka ma na celu zachęcenie Uczestników do podejmowania wysiłków na rzecz osiągania przez Spółkę dobrych wyników finansowych. Posiadanie przez Uczestników akcji Pracownik a koszty US lub też prawa do ich nabycia w przyszłości po historycznie określonej cenie motywuje Uczestników, ma bowiem bezpośredni wpływ na poziom korzyści finansowych możliwych do uzyskania przez Uczestnika z posiadanych opcji / akcji.

Program ogranicza / odracza w czasie możliwość uzyskania korzyści związanych ze współpracy ze Spółką co ma skłonić Uczestników do kontynuowania tej współpracy przynajmniej przez pewien okres (okres restrykcyjny). Program ułatwia również Spółce pozyskiwanie bardziej wartościowych współpracowników i zachęca Uczestników nieobjętych jeszcze Programem do podejmowania wysiłków, które mogą zostać zwieńczone uczestnictwem w Programie. Program wpływa również na zwiększenie lojalności wobec firmy – w dłuższym okresie cena rynkowa akcji Grupy rośnie, zwiększając korzyści odnoszone przez Uczestników Programu z realizacji SOP.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: