eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › "Firmowe" lokaty bankowe: źródło przychodów

"Firmowe" lokaty bankowe: źródło przychodów

2011-05-18 12:59

Przeczytaj także: Udzielanie pożyczek: kiedy określić przychód podatkowy?


W odniesieniu do odsetek od lokat terminowych, na których przedsiębiorcy przetrzymują wolne środki pieniężne pochodzące z działalności gospodarczej organy podatkowe uważają, że nie można ich utożsamiać z odsetkami na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą. Według nich wynika to z faktu, że lokaty te nie dotyczą rachunków związanych z bieżącą działalnością firmy, czyli takich, na których dokonuje się wszelkich operacji płatniczych. Zdaniem fiskusa dla sposobu kwalifikowania przychodu z tytułu odsetek od lokat terminowych nie ma znaczenia to, że rachunki tych lokat są prowadzone w ramach podstawowego rachunku firmowego. Każdorazowo uznają je za przychody z kapitałów pieniężnych podlegające opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o pdof.

Sądy podzielone
W odniesieniu do analizowanej kwestii sądy jak dotąd nie wypracowały jednolitego stanowiska.

I tak przykładowo WSA w Warszawie w wyroku z dnia 3 marca 2011 r., sygn. akt III SA/WA 1480/10 podzielił stanowisko organów podatkowych. Przywołując wyrok NSA z dnia 26 sierpnia 2008 r., sygn. akt II FSK 806/07 stwierdził, że rachunek bankowy utrzymywany w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą, to rachunek, na którym rozchody i przychody dotyczą co do zasady spłacanych długów i wpłat z tytułu posiadanych wierzytelności, związanych ze zobowiązaniami przedsiębiorcy zaciąganymi w prowadzonej przez niego firmie. Zdaniem warszawskiego WSA należy uznać, że lokata jest formą krótkotrwałego zagospodarowania powstałej nadwyżki środków pieniężnych, wypracowanych w ramach działalności gospodarczej. Skoro zatem nie jest tożsama z firmowym rachunkiem bankowym, odsetki od niej nie stanowią przychodu z tego źródła.

Z kolei WSA w Kielcach w wyroku z dnia 30 września 2010 r., sygn. akt I SA/Ke 437/10 uznał skargę wniesioną przez podatnika za zasadną i uchylił interpretację wydaną przez organ podatkowy. W uzasadnieniu wskazał, że użyte przez ustawodawcę w art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy o pdof sformułowanie ,,w związku z wykonywaną działalnością" jest pojęciem szerszym od pojęcia ,,przychodem z działalności gospodarczej są". W jego opinii powoduje to, że odsetki od środków na lokatach bankowych będą przychodem z działalności gospodarczej także wówczas, gdy lokaty te będą utrzymywane przez przedsiębiorcę dla lokowania wolnych środków. Podkreślił przy tym, że przepisów prawa podatkowego nie można interpretować w oderwaniu od unormowań wynikających z innych ustaw mających zastosowanie do podmiotów prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, tj. ustawy - Prawo bankowe oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Stwierdził, że uwzględniając przepisy przywołanych ustaw, nie można mieć wątpliwości, iż w sytuacji, gdy środki zgromadzone na lokatach wypracowane zostały przez przedsiębiorców w prowadzeniu działalności gospodarczej, to będą to lokaty bankowe utrzymywane w związku z wykonywaną przez nich działalnością. W konsekwencji przyjął, że przychody uzyskane z odsetek od takich lokat należy uznać za uzyskiwane w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej.

Trzeba jednak pamiętać, że przytoczone orzeczenia nie stanowią ogólnie obowiązującej wykładni prawa i są wiążące wyłącznie w sprawie, w której zapadły. Wobec istniejących rozbieżności interpretacyjnych trudno wyrokować, w jakim kierunku rozwinie się linia orzecznictwa sądowego. Znając jednak argumentację zarówno zwolenników, jak i przeciwników uznania omawianych odsetek za przychody z działalności gospodarczej, przedsiębiorca może ją wykorzystać w ewentualnym sporze z organami podatkowymi.

Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: