eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Leasing samochodu: wykup na cele prywatne

Leasing samochodu: wykup na cele prywatne

2011-07-18 12:45

Leasing operacyjny to jedna z form finansowania działalności gospodarczej, z której przedsiębiorcy często korzystają w przypadku samochodów (w tym osobowych). Po zakończeniu okresu leasingu przedsiębiorca ma prawo wykupu przedmiotu leasingu na preferencyjnych zasadach. Czy jednak przedmiot ten musi stać się składnikiem majątku firmy czy też może służyć celom prywatnym przedsiębiorcy? Jeżeli powyższe jest możliwe, to czy podatnik w takiej sytuacji powinien skorygować koszty uzyskania przychodu w zakresie wcześniej zaliczonych do nich rat leasingowych?

Przeczytaj także: Leasing samochodu: wykup prywatny czy na firmę?

Wyróżniamy dwa rodzaje leasingów: operacyjny i finansowy. Pierwszy z nich cieszy się obecnie większą popularnością od drugiego. W leasingu operacyjnym przedmiot umowy leasingu jest środkiem trwałym finansującego (leasingodawcy), który dokonuje od niego odpisów amortyzacyjnych. Korzystający (leasingobiorca) zalicza z kolei do kosztów uzyskania przychodów opłaty leasingowe ponoszone na rzecz finansującego, które z kolei są przychodem tego ostatniego.

Po zakończeniu podstawowego okresu umowy leasingu korzystający ma prawo wykupu przedmiotu leasingu na preferencyjnych warunkach. W przypadku samochodów osobowych może to być wartość nawet kilkuset złotych. Po wykupie taki przedmiot umowy leasingu co do zasady staje się środkiem trwałym leasingobiorcy, o ile oczywiście spełni definicję takiego składnika majątku określoną w art. 22a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof).

Przedsiębiorca może jednak powziąć decyzję o jego przekazaniu na swoje potrzeby osobiste zaraz po wykupie. Czy zatem w takiej sytuacji wykupiony z leasingu samochód także należy zaliczyć do środków trwałych firmy? Zdaniem autora nie, gdyż nie spełnia on definicji środka trwałego. Art. 22a updof mówi bowiem, że środkami trwałymi są określone składniki majątku stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok i wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1.

W naszym przypadku zaraz po wykupie samochód ma zostać przeznaczony na cele prywatne przedsiębiorcy, a co za tym idzie, nie będzie wykorzystywany na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. W związku z tym nie spełnia definicji środka trwałego i nie może zostać wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Co ważne, wydatek na wykup samochodu nie spełnia także definicji kosztu uzyskania przychodu – nie jest bowiem poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, którym jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W związku z powyższym wykup przedmiotowego samochodu z leasingu operacyjnego nie zostanie ujęty w rachunku podatkowym prowadzonej przez podatnika firmy.

Rodzi się tutaj dodatkowe pytanie, czy w takiej sytuacji przedsiębiorca powinien skorygować koszty uzyskania przychodów w zakresie zaliczanych do nich wcześniej opłat leasingowych (w trakcie trwania umowy leasingu), kiedy to pojazd ten służył prowadzonej działalności gospodarczej?

Zdaniem autora nie ma takiego obowiązku. W trakcie trwania umowy leasingu bowiem samochód ten był wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, a co za tym idzie, wydatki ponoszone na opłacenie tychże rat leasingowych spełniały definicję kosztów uzyskania przychodu określoną w art. 22 ust. 1 updof.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: