eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › E-handel na ryczałcie ewidencjonowanym?

E-handel na ryczałcie ewidencjonowanym?

2011-09-13 12:33

Handel w internecie jest coraz bardziej powszechny wśród społeczeństwa. Dobrze zorganizowany e-sklep może często prowadzić tylko jedna osoba. Czy handel taki może zostać opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym?

Przeczytaj także: Handel online w grze komputerowej z ryczałtem ewidencjonowanym

Przy tego typu handlu często zdarza się, że towar trafia bezpośrednio od producenta tudzież hurtowni bezpośrednio do klienta, co ogranicza koszty sprzedawcy detalicznego. Brak powierzchni magazynowych oraz kosztów z tym związanych zachęca wręcz nowych przedsiębiorców do tego typu działalności. Podobnie jest z powierzchniami tradycyjnych sklepów. Tutaj nie trzeba wykładać towaru na półkę, nie są także potrzebne spore ilości gotówki na zapełnienie tychże półek. To tylko niektóre z zalet sklepu internetowego. Oczywiście niesie on za sobą niekiedy pewne niebezpieczeństwa, które nie występują w sklepach tradycyjnych.

Godząc się jednak na nie podatnicy coraz częściej postanawiają o otwarciu swojego biznesu w sieci. Ważne jest przy tym dla nich to, aby obciążenia podatkowe z tego tytułu były jak najniższe. W tym celu zadają sobie pytanie, czy działalność gospodarczą polegającą na handlowaniu w sieci można opodatkować np. ryczałtem?

Odpowiedź na to pytanie niestety nie jest jednoznaczna. Zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, z ryczałtu ewidencjonowanego mogą korzystać m.in. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą na własne nazwisko będącą m.in. działalnością usługową w zakresie handlu. Przez tę natomiast rozumie się tutaj (art. 4 ust. 1 pkt 3 tejże ustawy) sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności usługowej w zakresie handlu wynosi 3% (art. 12 ust 1 pkt 5 przytoczonej ustawy). Co ważne przytoczone przepisy nie warunkują prawa do stosowania tej formy opodatkowania, jak i stawki podatku, od tego, w jakiej formie będzie dokonywana sprzedaż. Tym samym z tej formy opodatkowania mogą skorzystać zarówno ci podatnicy, którzy prowadzą sklep tradycyjny, internetowy bądź w innej jeszcze bardziej wymyślnej formie.

Jak już jednak wskazaliśmy na początku, ryczałt nie zawsze będzie miał tutaj zastosowanie. Ustawodawca wskazał bowiem krąg przychodów, których osiągnięcie wyklucza prawo do opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. W naszym przypadku najistotniejsze znaczenia ma art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. a) i f) przytoczonej ustawy. Przepisy te mówią bowiem, że opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu prowadzenia aptek czy też działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

Należy jednak podkreślić, że powyższe ograniczenia mają zastosowanie do wszystkich podatników chcących skorzystać z opodatkowania w tej formie. Ustawodawca nie dyskryminuje tutaj zatem jedynie tych, którzy zamierzają handlować w sieci.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: