eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Likwidacja środka trwałego w koszty podatkowe?

Likwidacja środka trwałego w koszty podatkowe?

2011-09-29 07:38

Ustawodawca spod pojęcia kosztów wyłącza jedynie straty związane z likwidacją środków trwałych wymuszone zmianą rodzaju działalności. Jednakże straty związane z taką likwidacją lecz uwarunkowaną innymi przyczynami, co do zasady mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. W takich przypadkach nieumorzona wartość likwidowanego środka trwałego, jak też koszty jego fizycznej likwidacji winny być zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 16.09.2011 r. nr IBPBI/2/423-718/11/AK.

Przeczytaj także: Inwestycja w obcym środku trwałym: likwidacja

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka posiada od 1985 r. na stanie środków trwałych zakładową oczyszczalnię ścieków, którą użytkowała. Obecnie, z uwagi na jej niewystarczającą wydolność oraz nie do końca efektywny stopień oczyszczania ścieków, spółka została przyłączona do miejskiej sieci kanalizacyjnej (co było także uzasadnione względami ekonomicznymi). Oczyszczalnia zakładowa była amortyzowana wg stawki podatkowej 4,5% rocznie. Oczyszczalnia ta ma zostać zlikwidowana. Na dzień likwidacji prawie połowa jej wartości początkowej nie została jednak jeszcze umorzona. Ponadto spółka poniesie także dodatkowe koszty związane z jej fizyczną likwidacją. Zadano pytanie, czy zarówno nieumorzona wartość oczyszczalni jak też koszty jej likwidacji kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, określanej w dalszej części skrótem „updop”) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Zatem do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały one prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:
- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
- poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
- został właściwie udokumentowany,
- nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 updop nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Koszty ponoszone przez podatnika należy ocenić pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu, zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: