eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Samochód firmowy: podatek VAT i dochodowy

Samochód firmowy: podatek VAT i dochodowy

2011-10-05 12:59

Przeczytaj także: Samochód ciężarowy: homologacja a podatki


Samochody osobowe są również gorzej potraktowane w przypadku odpisu przyspieszonego.
Odpisów przyspieszonych można dokonywać od wartości początkowej maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji oraz środków transportu, z wyłączeniem samochodów osobowych, w pierwszym podatkowym roku ich używania przy zastosowaniu stawek podanych w Wykazie stawek amortyzacyjnych podwyższonych o współczynnik nie wyższy niż 2,0, a w następnych latach podatkowych od ich wartości początkowej pomniejszonej o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, ustalonej na początek kolejnych lat ich używania. Począwszy od roku podatkowego, w którym tak określona roczna kwota amortyzacji miałaby być niższa od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej przy zastosowaniu metody określonej w art. 16i ust. 1, podatnicy dokonują dalszych odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art.. 16a ust. 1 pkt 1, 4, art. 16d ust. 1, art. 16j ust. 1 pkt 2, art. 16i ust. 1 w zw. z poz. 7 Załącznika Nr 1, art. 16k ust. 1 i 7 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.).

VAT
W pierwszej kolejności zauważyć należy, że kupno samochodu ciężarowego w rozumieniu przepisów o VAT jest także w zakresie tego podatku preferowane. Kupno samochodu osobowego w rozumieniu tych przepisów skutkować będzie w dalszym ciągu wyłącznie częściowym odliczeniem podatku naliczonego. Oczywiście nie można zapominać o tym, że kupno samochodu używanego i korzystającego w związku z tym ze zwolnienia przedmiotowego, nie da żadnych preferencji, ponieważ nie będzie tam podatku do odliczenia.

Drugą istotną kwestią w zakresie podatku VAT jest to, że na potrzeby tego podatku wprowadzono autonomiczną definicję samochodu osobowego i ciężarowego, przy czym tylko zakup tego drugiego korzysta z pełnego odliczenia.

Jeżeli zatem dopuszczalna masa całkowita pojazdu nie przekracza 3,5 t, to pełne odliczenie przed zakupem mimo to dotyczy następujących przypadków:
  1. pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;
  2. pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków - kratka;
  3. pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;
  4. pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;
  5. pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku do niniejszej ustawy;
  6. pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;
  7. przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:
    a) odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub
    b) oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań - i jest to jedyny dokument, na jaki obecnie wskazują te przepisy.

Jeżeli podatnik kupi taki pojazd, będzie mógł również odliczyć VAT od paliwa. Odliczenie podatku od zakupu takiego pojazdu następuje w miesiącu otrzymania faktury lub w 2 następnych i nie podlega dzieleniu.

Na koniec oczywiście dodać trzeba, iż w przypadku odliczenia podatku od zakupu samochodów, w jakiejkolwiek wysokości, muszą być również spełnione ogólne warunki odliczania - tj. przede wszystkim związek tego zakupu z działalnością opodatkowaną, niezwolnioną przedmiotowo.


Miesięcznik Koszty w Firmie. W jednej publikacji znajdziesz rozwiązania dotyczące rozliczania kosztów w firmie z punktu widzenia 3 dziedzin: podatków dochodowych, VAT, ustawy o rachunkowości.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: