eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Motocykl w firmie a podatki

Motocykl w firmie a podatki

2008-10-01 13:34

Z uwagi na niższe koszty eksploatacji a przede wszystkim możliwość uniknięcia uciążliwych korków, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zakup lub leasing motocykla. Na takie rozwiązanie decydują się najczęściej właściciele firm kurierskich, cateringowych, ale nie tylko. Coraz więcej przedsiębiorców prowadzących działalność handlową, decyduje się na zakup motocykla jako środka transportu w podróży do klienta. Jednak zakup motocykla, mało dotąd popularnego w firmach środka transportu, dostarcza wielu problemów podatkowych.

Przeczytaj także: Samochód firmowy: podatek VAT i dochodowy

Odliczyć z faktury tylko 60 % VAT czy w całości?

Pytanie: czy przy zakupie lub leasingu motocykla obowiązują ograniczenia przewidziane dla samochodów osobowych, czy też podatek z faktury można odliczyć w całości? - jest od początku obowiązywania ustawy o VAT z 2004r. kwestą licznych sporów podatników z organami podatkowymi.

Większość urzędów skarbowych uważa, że firma kupująca motocykl może odliczyć 60 proc. VAT naliczonego, nie więcej niż 6000 zł. Jako podstawę prawną powołują art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku nabycia w Polsce samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony podatek naliczony to 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 6000 zł. Te same zasady dotyczą odliczania VAT z rat leasingowych.

Podobne ograniczenia dotyczą odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem paliwa. Wynikają one z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, zgodnie z którym przedsiębiorca nie ma prawa do odliczenia przy zakupie paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT.

Niestety, ustawa o VAT nie definiuje takich terminów jak „samochód osobowy”, stąd właśnie wynikają wszelkie spory interpretacyjne.

Zdaniem większości urzędów skarbowych motocykle należy zakwalifikować do innych pojazdów samochodowych. Argumentują, że skoro ustawa o VAT nie definiuje pojęcia pojazdu samochodowego, w poszukiwaniu tej definicji należy sięgnąć do art. 2 ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z pkt 33 tego przepisu "pojazd samochodowy" to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością 25 km/h, natomiast "motocykl" jest pojazdem samochodowym jednośladowym lub z bocznym wózkiem wielośladowym (art. 2 pkt 45). Podkreślają także, że ustawodawca wielokrotnie odwołuje się do przepisów prawa o ruchu drogowym, w tym również w art. 86 ust. 4 ustawy. Dlatego też twierdzą, że ograniczenia wynikające z art. 86 ust. 3 oraz art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT mają zastosowanie do motocykli. Są to bowiem pojazdy samochodowe.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: