eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Koszty na przełomie roku podatkowego

Koszty na przełomie roku podatkowego

2012-01-18 12:45

Przeczytaj także: Grudniowe wynagrodzenia w kosztach firmy


Stosując metodę uproszczoną, podatnicy potrącają koszty uzyskania przychodów w tym roku podatkowym, w którym koszty te zostały poniesione (art. 22 ust. 4 updof). Zatem bez względu na to, jakiego okresu koszty dotyczą, co do zasady, ujmowane są w podatkowej księdze w dacie ich poniesienia.

Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów przez podatników, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu (art. 22 ust. 6b updof).

Jeśli podatnik przyjął metodę uproszczoną, wówczas wydatek na zakup prenumeraty czasopism na 2012 r., poniesiony w roku 2011 zaksięguje w podatkowej księdze w dacie wystawienia faktury.

Istotą metody memoriałowej jest natomiast stosowanie podziału kosztów podatkowych na koszty bezpośrednio i pośrednio związane z przychodami.

Koszty pośrednie, do których należą wydatki na prenumeratę czasopism, co do zasady, należy potrącać w roku, którego dotyczą. Jeżeli jednak, koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, to w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

W przypadku stosowania metody memoriałowej, koszt prenumeraty rocznej na 2012 r., udokumentowany fakturą wystawioną w 2011 r., podatnik ujmie w kosztach w 2012 r. W roku 2011 podatnik może odnotować w księdze (w kolumnie 15) fakt zakupu prenumeraty.

1.4. Koszty badania sprawozdania finansowego

Stosownie do art. 22 ust. 1 updof oraz art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych odpowiednio w art. 23 updof i art. 16 ust. 1 updop. Wydatki poniesione na badanie sprawozdania finansowego (wykonanego w związku z ustawowym obowiązkiem), w myśl wymienionych przepisów, bez wątpienia stanowią koszt uzyskania przychodu. Również koszty badania sprawozdania, którego przeprowadzenie nie wynika z ustawowego obowiązku można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, gdy podatnik może wskazać ich związek z przychodem.

Kosztów poniesionych na badanie sprawozdania finansowego nie można wiązać bezpośrednio z uzyskanym przychodem. W związku z tym podlegają one zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z chwilą poniesienia (art. 22 ust. 5c updof i art. 15 ust. 4d updop). Przy czym za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Z tego wynika, że w omawianym przypadku dniem poniesienia kosztu będzie dzień ujęcia kosztu w księgach rachunkowych na podstawie faktury VAT wystawionej za wykonaną usługę audytu. Przy czym badanie sprawozdania finansowego za 2011 r. będzie przeprowadzone głównie w 2012 r., a zatem dotyczy kosztów 2012 r.

Przykład:
W październiku 2011 r. spółka z o.o. podpisała umowę z biegłym rewidentem, który ma przeprowadzić badanie sprawozdania finansowego jednostki za 2011 r. Z umowy wynika, że jeszcze w 2011 r. biegły rewident otrzyma 40% umówionej ceny za usługę, a ostateczne rozliczenie usługi nastąpi w 2012 r. W grudniu 2011 r. spółka otrzymała fakturę zaliczkową i wypłaciła zaliczkę. Wypłacona zaliczka nie jest kosztem podatkowym. Całkowity koszt badania sprawozdania finansowego do celów podatkowych będzie potrącony dopiero w 2012 r.


1.5. Wydatki na usługi telekomunikacyjne

Używanie telefonu wiąże się z ogólną działalnością firmy, dlatego wynikające stąd koszty należą do kategorii tzw. kosztów pośrednich. Mogą więc być odnoszone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia (art. 22 ust. 5c updof i art. 15 ust. 4d updop).

Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Koszty dotyczące zakupionych w grudniu 2011 r. usług telekomunikacyjnych jednostka powinna ująć w księgach tego miesiąca, nawet jeżeli faktury je dokumentujące zostały wystawione w styczniu 2012 r.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: