eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ważne terminy podatkowe w styczniu 2012 r.

Ważne terminy podatkowe w styczniu 2012 r.

2012-01-20 13:44

Przeczytaj także: Zeznanie roczne gdy brak PIT-11


Przypominamy, że w przypadku gdy podatnik opłaca podatek na zasadach ogólnych (skala podatkowa, podatek liniowy), wyboru kwartalnego rozliczania podatku dokonuje do 20 lutego danego roku. Ta grupa podatników ma zatem dłuższy czas na podjęcie decyzji, czy zaliczki na podatek opłacać miesięcznie, czy kwartalnie.

Oświadczenie o odroczonym terminie płatności podatku dochodowego
Podatnicy, którzy po raz pierwszy rozpoczęli prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą korzystać z tzw. "kredytu podatkowego", który polega na tym, że przez rok podatnik jest zwolniony z płacenia podatku. Szczegółowe regulacje w tym zakresie zawiera art. 44 ust. 7a-7k ustawy o PDOF. Jednym z warunków skorzystania z odroczenia terminu zapłaty podatku w 2012 r. jest złożenie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego oświadczenia do dnia 31 stycznia 2012 r.

Wybór metody ustalania różnic kursowych

Podatnicy mogą rozliczać różnice kursowe według metody:
  1. podatkowej - metodę tę mogą stosować podatnicy prowadzący księgi rachunkowe lub podatkową księgę przychodów i rozchodów,
  2. bilansowej (rachunkowej) - metodę tę mogą stosować wyłącznie podatnicy prowadzący księgi rachunkowe, pod warunkiem, że za okres stosowania tej metody ich sprawozdania finansowe są badane przez uprawnione podmioty.

Jeżeli w 2012 r. podatnik zamierza zmienić metodę rozliczania różnic kursowych (np. z metody podatkowej na bilansową), musi złożyć stosowne zawiadomienie do urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego. Ponieważ dla podmiotów stosujących przepisy o PDOF rok podatkowy jest tożsamy z kalendarzowym, to ww. zawiadomienie należy złożyć do 31 stycznia 2012 r.

Przypominamy, że wybór metody bilansowej zobowiązuje podatnika do stosowania tego sposobu rozliczania różnic kursowych przez minimum 3 lata podatkowe (art. 14b ust. 4 ustawy o PDOF).

Termin złożenia zeznania podatkowego przez prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym
Podatnicy, którzy opodatkowani są w formie ryczałtu ewidencjonowanego, do 31 stycznia 2012 r. muszą złożyć zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za 2011 r. (PIT-28 wraz z załącznikami) oraz dokonać wpłaty ryczałtu za grudzień lub ostatni kwartał 2011 r.

Powyższe dotyczy zarówno podatników prowadzących działalność gospodarczą, jak i uzyskujących przychody z najmu prywatnego (jeżeli wybrali rozliczenie przychodów w formie ryczałtowej).

W tym samym terminie, tj. do 31 stycznia 2012 r., również "kartowicze" muszą złożyć deklarację o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach 2011 r. (PIT-16A).

Natomiast osoby duchowne muszą złożyć - do 31 stycznia 2012 r. - roczną deklarację o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od ryczałtu w poszczególnych kwartałach 2011 r. (PIT-19A).

Deklaracje składane przez płatników
  • Deklaracja o pobranych zaliczkach
    Podmioty, które w trakcie roku obliczają, pobierają i wpłacają zaliczki na podatek (płatnicy podatku), muszą do 31 stycznia 2012 r. sporządzić i przekazać do urzędu skarbowego deklarację PIT-4R. W deklaracji tej wykazuje się pobrane w trakcie roku zaliczki na podatek od osób fizycznych niezależnie od rodzaju przychodu, który stanowił podstawę ich obliczenia. Deklarację tę składają płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33-35, art. 41 i art. 42e ustawy o PDOF.
  • Deklaracja o zryczałtowanym podatku dochodowym
    Płatnicy zryczałtowanego podatku w terminie do 31 stycznia 2012 r. zobowiązani są do przesłania właściwemu urzędowi skarbowemu rocznej deklaracji PIT-8AR, w której należy wykazać kwoty pobranego podatku m.in.:
    • od drobnych zleceń (tj. jeżeli kwota należności określona w umowie zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekraczała 200 zł),
    • od wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową,
    • z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów będących byłymi pracownikami.

Informacja o dochodach (przychodach) osób zagranicznych
Podmiot wypłacający przychody (dochody) z odsetek z oszczędności, o których mowa w art. 42c ust. 5 ustawy o PDOF, musi przesłać w terminie do końca miesiąca następującego po zakończeniu roku podatkowego faktycznemu lub pośredniemu odbiorcy, o którym mowa w art. 42c ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOF, oraz urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, informację IFT-3R wraz z załącznikiem IFT/A.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: