eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Korekta faktury wewnętrznej: potwierdzenie odbioru

Korekta faktury wewnętrznej: potwierdzenie odbioru

2012-03-20 05:56

W przypadku faktur wewnętrznych wystawca jest jednocześnie ich nabywcą. Nie jest tutaj zatem konieczne uzyskanie potwierdzenia otrzymania korekty faktury wewnętrznej przez jej nabywcę w celu skorygowania podatku. Takie stanowisko podatnika potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 05.03.2012 r. nr IPPP3/443-1563/11-2/KT.

Przeczytaj także: Zwrot faktury korygującej przez gminę nie przeszkadza rozliczeniu VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Bank (czynny podatnik VAT) nabywa usługi od podmiotów zagranicznych, z tytułu których wykazuje import usług zgodnie z art. 28b ustawy o VAT opodatkowany z reguły 23% stawką podatku VAT. Występują tutaj jednak i mogą występować w przyszłości sytuacje, w których kwoty należne podmiotom zagranicznym ulegają zmniejszeniu np. wskutek udzielenia upustu, czy też pomyłek co do cen ujętych w wystawionych wcześniej fakturach. Może się także zdarzyć, że bank błędnie rozpoznana czynność jako opodatkowaną, która w rzeczywistości korzysta ze zwolnienia. Powyższe zdarzenia powstają już po zapłacie podatku należnego na konto organu podatkowego. Tym samym konieczne tutaj jest zmniejszenie podstawy opodatkowania w stosunku do podstawy określonej w fakturze wewnętrznej dokumentującej obrót z tytułu rozpoznanego wcześniej importu usług. Powstała jednak wątpliwość, w którym momencie można obniżyć podatek należny VAT wynikający z korekt faktur wewnętrznych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy i odstąpił od jego uzasadnienia prawnego. Stanowisko to było następujące:

„(…) Zdaniem Banku, przepisy art. 29 ust. 4a w zw. z art. 106 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; dalej: ustawa o VAT) należy interpretować w ten sposób, że po wystawieniu korekt faktur wewnętrznych zmniejszających podstawę opodatkowania, w sytuacji opisanej w stanie faktycznym, Bank będzie uprawniony do obniżenia kwoty podatku VAT należnego objętego tą korektą w deklaracji za miesiąc, w którym wystawi korekty faktur wewnętrznych.

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT, podatnik jest zobowiązany do wystawienia faktur wewnętrznych w przypadku świadczenia usług, dla których podatnikiem jest usługobiorca (import usług).

W przypadku udzielenia rabatu lub stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce, kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, podatnik jest zobowiązany do wystawienia faktury korygującej (§ 13-14 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz. U. z 2011 r. Nr 68, poz. 360; dalej: Rozporządzenie). Zasada ta ma odpowiednie zastosowanie w przypadku wystawiania korekt faktur wewnętrznych (§ 24 Rozporządzenia).

Sytuacje takie mają i mogą mieć miejsce w przypadku Banku w przyszłości w odniesieniu do usług nabywanych od podmiotów zagranicznych z miejscem świadczenia w Polsce, zgodnie z art. 28b ustawy o VAT, czyli tam, gdzie Bank będzie podatnikiem. W konsekwencji zaistnieją przestanki ku temu, aby Bank dokonał korekt faktur wewnętrznych w oparciu o przepisy Rozporządzenia.

Ustawa o VAT nie zawiera szczególnych przepisów regulujących kwestię rozliczenia korekt faktur wewnętrznych w deklaracjach VAT, dlatego należy odnieść się do ogólnego przepisu opisującego kwestię rozliczania korekt faktur.

W myśl art. 29 ust. 4a ustawy o VAT, w przypadku, gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano. Przepis ten stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawiania korekty faktur do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna (art. 29 ust. 4c ustawy o VAT).

W przypadku faktur wewnętrznych ich wystawca jest jednocześnie ich nabywcą. Dlatego, zdaniem Banku, nie jest konieczne uzyskanie potwierdzenia otrzymania korekty faktury wewnętrznej przez jej nabywcę, gdyż byłoby to działanie absurdalne - moment wystawienia faktury wewnętrznej jest jednocześnie momentem jej otrzymania przez nabywcę. Dlatego, zważywszy na powyższe regulacje, korekty faktur wewnętrznych w przedmiotowym stanie faktycznym powinny być uwzględnione w deklaracji za okres, w którym Bank je wystawi.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

oprac. : Ministerstwo Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: