eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek VAT: kurs NBP gdy zaliczka na WDT

Podatek VAT: kurs NBP gdy zaliczka na WDT

2012-04-17 13:26

Co do zasady obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanych zaliczek w podatku VAT powstaje w dniu ich otrzymania. Inaczej jednak sytuacja przedstawia się w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Przeczytaj także: Zaliczka na poczet WDT a faktura i podatek VAT

Rozpatrzmy następującą sytuację: 10 kwietnia 2012 r. podatnik otrzymał zaliczkę na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru. Fakturę na powyższe wystawił 13 kwietnia. Samo WDT miało natomiast miejsce 16 kwietnia 2012 r., co zostało w tym dniu potwierdzone fakturą końcową. Wpłacona zaliczka nie objęła całej kwoty należnej za towar. Jakie kursy walut należy zastosować do przeliczenia walut obcych wskazanych na wystawionych fakturach na złote polskie na potrzeby podatku VAT?

Art. 31a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje, że w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się co do zasady według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Od reguły tej występują pewne wyjątki, które jednak w naszym przypadku nie mają zastosowania.

Co ważne, powyższy przepis tyczy się zarówno samych dostawy towarów czy świadczonych usług jak i zaliczek otrzymanych na ich poczet. Tym samym konieczne jest określenie tutaj momentu powstania obowiązku podatkowego. Art. 19 ust. 11 ustawy o VAT mówi, że jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Zasada ta ma zastosowanie w większości przypadków jednakże nie obejmuje zaliczek na poczet WDT. Tutaj bowiem istotna jest regulacja art. 20 ust. 3 ustawy o VAT, która to mówi, że obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanej całości lub części ceny przed dokonaniem WDT powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny.

Tutaj zatem ustawodawca uzależnił moment powstania obowiązku podatkowego nie od otrzymanej zaliczki, a od wystawienia faktury zaliczkę tę dokumentującej. Tym samym podatnik z naszego przykładu otrzymaną w dniu 10 kwietnia zaliczkę, którą udokumentował fakturą z dnia 13 kwietnia, powinien przeliczyć po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia tej faktury, czyli 12 kwietnia 2012 r. Gdyby była to zaliczka na sprzedaż np. krajową, zaliczkę tę należałoby przeliczyć po średnim kursie NBP z dnia 06 kwietnia 2012 r. a więc ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania zaliczki.

W przykładzie zaznaczono przy tym, że otrzymana zaliczka nie pokrywała całej ceny należnej za towar, zaś samo WDT miało miejsce 16 kwietnia 2012 r. i w tym dniu zostało udokumentowane fakturą końcową.

Konieczne jest zatem prawidłowe przeliczenie także i wartości wynikających z tej faktury po prawidłowym kursie NBP na złote polskie, a co za tym idzie, należy tutaj ustalić moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu dokonania wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru.

Art. 20 ust. 1 ustawy o VAT mówi, że w przypadku WDT obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów. Od tej ogólnej reguły istnieje jednak kilka wyjątków. Najczęściej stosowany z nich został określony w art. 20 ust. 2 ustawy o VAT. Mówi on mianowicie, iż w przypadku gdy przed upływem terminu określonego wyżej podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

W naszym przykładzie faktura została wystawiona w dniu dokonania WDT, czyli 16 kwietnia 2012 r. Co za tym idzie, to właśnie wtedy powstanie obowiązek podatkowy. Przeliczenia wartości z faktury na złote polskie należy zatem dokonać po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień, czyli z dnia 13 kwietnia. Warto przy tym pamiętać, że kurs ten posłuży do przeliczenia jedynie pozostałej do zapłacenia kwoty ceny.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: