eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Wspólne rozliczenie PIT 2011 gdy różne adresy

Wspólne rozliczenie PIT 2011 gdy różne adresy

2012-04-21 10:54

Wspólne rozliczenie roczne z tytułu podatku dochodowego to udogodnienie przewidziane dla małżeństw posiadających wspólność majątkową. Czy fakt różniących się adresów zameldowania małżonków może stanowić przeszkodę w korzystaniu z tego prawa? Nie ma to najmniejszego znaczenia.

Przeczytaj także: PIT 2011: Wspólne rozliczenie gdy dochód z giełdy?

Preferencyjne rozliczenie podatku dochodowego to niewątpliwie ogromny przywilej przysługujący podatnikom pozostającym w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, za który składane jest zeznanie. W niektórych przypadkach pozwala bowiem na znaczną redukcję wysokości zobowiązania względem fiskusa.

Małżeństwo wcale nie musi oznaczać wspólnego zameldowania
Analizując wymogi, których jednoczesne spełnienie jest warunkiem koniecznym, pozwalającym na wspólne rozliczenie podatkowe małżonków, niemalże od razu na myśl przychodzi pytanie, czy podatnicy posiadający odmienne adresy zameldowania mogą dokonać rocznego rozliczenia podatku dochodowego wspólnie, na zasadach preferencyjnych.

Pomimo, iż mogłoby się wydawać, że pary trwające w związku małżeńskim z założenia powinny posiadać ten sam adres zamieszkania, nie jest to równoznaczne z tym, że posiadają taki sam meldunek. Wynikać to może z różnych przyczyn losowych i nie tylko. Czasem po prostu wygodniej jest pomimo zawartego małżeństwa, pozostawić sytuację bez zmian.

Wspólność majątkowa warunkiem koniecznym
Podstawowym warunkiem pozwalającym na złożenie wspólnego zeznania podatkowego podatnikom, trwającym w związku małżeńskim przez cały okres rozliczeniowy, jest fakt pozostawania przez nich we wspólnocie majątkowej i to przez cały rok, za który chcą się rozliczyć. Wynika to z faktu, że wspólne rozliczenie dochodu wydaje się uzasadnione w przypadku prowadzenia wspólnego budżetu domowego.

Różne adresy zameldowania nie są przeszkodą
Ponieważ treść ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wśród warunków niezbędnych dla rozliczenia podatku dochodowego przez małżeństwa na zasadach preferencyjnych, nie wymienia konieczności posiadania takiego samego adresu zameldowania, można przyjąć, że nie jest to konieczne dla złożenia wspólnego zeznania podatkowego.

Tak też przyjęło się w praktyce, małżonkowie mogą złożyć wspólną deklarację podatkową pomimo tego, iż nie są zameldowani w tym samym miejscu. Wystarczy jedynie odpowiednia długość stażu małżeńskiego oraz wspomniana już wspólność majątkowa.

Wspólna deklaracja jest równoznaczna z oświadczeniem o wspólnym rozliczeniu podatkowym
Warto pamiętać przy tym, że podatnicy, którzy zdecydowali się na preferencyjne rozliczenie zobowiązani są wypełnić przewidziany do tego celu formularz PIT-37 (albo PIT-36), tylko jeden raz i złożyć do właściwego urzędu skarbowego. Należy w tym miejscu podkreślić, że wykazanie danych drugiego małżonka oraz zaznaczenie stosownego pola dotyczącego zgody na wspólne opodatkowanie jest równoznaczne ze złożeniem oświadczenia o wspólnym opodatkowaniu dochodów, podlegającym odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.


Elżbieta Węcławik, Dominik Mędrzycki

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: