eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek liniowy a ulgi i preferencje podatkowe

Podatek liniowy a ulgi i preferencje podatkowe

2012-02-15 12:55

W przypadku uzyskiwania stosunkowo wysokich dochodów przez przedsiębiorców, opłacalne jest skorzystanie z opodatkowania prowadzonej firmy podatkiem liniowym. Trzeba jednak pamiętać, że rozwiązanie takie powoduje utratę niektórych preferencji podatkowych. Nie można np. złożyć wspólnego PIT za 2011 r. z małżonkiem.

Przeczytaj także: PIT 2011: rozliczenie z małżonkiem/dzieckiem

Rozpatrzmy następującą sytuację: W 2011 r. podatnik uzyskiwał przychody ze stosunku pracy oraz prowadził działalność gospodarczą. Z uwagi na to, że zarówno przychody z pracy jak i prowadzonej firmy były dosyć wysokie, dla tej ostatniej wybrał opodatkowanie dochodu podatkiem liniowym. Czy rozliczając się z rok 2011 może skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem (istniała między nimi przez cały rok wspólność majątkowa) oraz skorzystać z ulgi internetowej i na dzieci?

Art. 6 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) mówi, że małżonkowie co do zasady podlegają odrębnemu opodatkowaniu osiąganych przez nich dochodów. W ust. 2 ustawodawca wskazał jednak, że jeżeli małżonkowie podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu wyrażą taki wniosek w składanym zeznaniu rocznym, możliwe jest ich opodatkowanie wspólne. Aby jednak preferencja ta miała zastosowanie:
  • między małżonkami musi istnieć przez cały rok podatkowy (za który chcą się wspólnie rozliczyć) wspólność majątkowa
  • małżonkowie muszą przez cały rok podatkowy (także za który chcą się wspólnie rozliczyć) pozostawać w związku małżeńskim

Powyższe warunki wydają się być w naszym przypadku spełnione. Wydaje się zatem, że złożenie wspólnego rozliczenia PIT za 2011 rok jest możliwe.

Niestety wyżej wskazane to nie jedyne warunki, jakie trzeba spełnić, aby można było się rozliczyć wspólnie z małżonkiem. Otóż w art. 6 ust. 8 updof ustawodawca wskazał, że powyższy sposób opodatkowania nie ma zastosowania, jeżeli chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy art. 30c. Ten natomiast mówi o możliwości opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej podatkiem liniowym.

Co za tym idzie, ponieważ podatnik z naszego przychodu płaci podatek liniowy od prowadzonej firmy, złożenie zeznania PIT za 2011 r. wspólnie z małżonkiem nie jest możliwe.

Inaczej sytuacja przedstawia się w zakresie uwzględniania ulg podatkowych. Co się tyczy ulgi na Internet, tę można odliczyć, jeżeli podatnik osiągał przychody opodatkowane na zasadach ogólnych wg skali podatkowej tudzież ryczałtem ewidencjonowanym. W naszym przypadku podatnik osiągał przychody ze stosunku pracy, a więc opodatkowane skalą podatkową. Nie ma zatem przeszkód, aby ulgę tę uwzględnić w rozliczeniu rocznym PIT 2011.

Ulgę na dzieci odliczyć można natomiast jedynie w przypadku osiągania dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych wg skali podatkowej. Co za tym idzie, skorzystanie także z tej przez naszego podatnika jest możliwe.

Trzeba oczywiście pamiętać, że zarówno w zakresie korzystania z ulgi na Internet, jak i prorodzinnej, ustawodawca przewidział także określone warunki do spełnienia, aby ich uwzględnienie w rozliczeniu podatkowym było możliwe. Niemniej opodatkowanie części uzyskanych przychodów podatkiem liniowym nie pozbawia podatnika prawa do nich.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: