eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › WDT: Kradzież towarów a podatek VAT i dochodowy

WDT: Kradzież towarów a podatek VAT i dochodowy

2012-04-24 11:59

WDT: Kradzież towarów a podatek VAT i dochodowy

Podatek VAT i dochodowy © Ruff - Fotolia.com

Spółka własnym transportem dostarcza wyprodukowane towary do krajów UE. Wystawiliśmy za dostawę towaru w ramach WDT do Włoch fakturę. We Włoszech towar został skradziony przed dostarczeniem nabywcy. Towar był ubezpieczony. Jak mamy rozliczyć utratę towaru w podatku dochodowym? Czy powstałą stratę w środkach obrotowych możemy zaliczyć do kosztów? Czy możemy pomimo kradzieży rozliczyć WDT z 0% ze stawką VAT?

Przeczytaj także: Kradzież towaru a koszty firmy

CIT


Kosztami uzyskania przychodów mogą być tylko takie wydatki, które wypływają na osiągnięcie przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Trudno uznać, że poniesiona strata w wyniku kradzieży środków obrotowych spółki może wpłynąć na osiągnięcie, zabezpieczenie bądź zachowanie źródła przychodu. Jednak skoro towar został wyprodukowany z zamiarem jego dalszej odsprzedaży, to można uznać, iż wydatki poniesione na zakup towaru miały na celu osiągnięcie przychodu. Ponadto katalog wyłączeń zamieszony w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, zawierający katalog kosztów, nieuznawanych za koszty uzyskania przychodu, nie zawiera wyłączeń dotyczących strat powstałych w środkach obrotowych. A zatem co do zasady ubytki w majątku spółki powstałe na skutek kradzieży towarów mogą stanowić w spółce koszty uzyskania przychodów. Zmianie ulegnie kwalifikacja kosztu. Nie będą to już koszty bezpośrednio związane z przychodem, ale koszty pośrednie wynikłe ze straty powstałej wskutek kradzieży towarów.

VAT


Czy spółka musi korygować VAT odliczony?
Spółka, która nabyła produkty do wyprodukowania towarów i odliczyła od nich podatek naliczony, ponieważ miała takie prawo na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, nie musi korygować VAT naliczonego z powodu kradzieży towarów wyprodukowanych z produktów, od nabycia których spółka odliczyła VAT naliczony. Były one bowiem wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Z przepisów ustawy o VAT nie wynika, że podatnik, który utraci towary handlowe wskutek kradzieży, traci prawo do odliczenia VAT naliczonego przy ich zakupie. A zatem nie ma podstaw do dokonania korekty VAT.

fot. Ruff - Fotolia.com

Podatek VAT i dochodowy

Kradzież towarów a podatek VAT i dochodowy

Kiedy można zastosować dla WDT 0% stawkę VAT?
W przypadku WDT istnieje możliwość zastosowania stawki VAT 0%, jednak aby daną dostawę opodatkować według stawki 0%, dostawca – polski podatnik VAT – przed upływem terminu do złożenia deklaracji za dany okres powinien posiadać w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem WDT zostały dostarczone do nabywcy na terytorium innego państwa Wspólnoty. Dowody zostały wymienione w art. 42 ust. 3–4 ustawy o VAT i są to:
  1. dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju lub – w przypadku gdy wywóz dokonywany jest własnym środkiem transportu – dokument potwierdzający dane nabywcy i odbiorcy, adres siedziby działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania, adres dostawy, w przypadku gdy jest inny niż adres siedziby działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania, określenie towarów i ich ilości, potwierdzenie bądź przyjęcia przez nabywcę, dane identyfikacyjne środka transportu;
  2. kopia faktury;
  3. specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku.

Jeśli podatnik sam dokonuje dostawy towarów w ramach WDT, powinien również posiadać potwierdzenie odbioru towarów przez nabywcę w miejscu przeznaczenia (art. 42 ust. 4 pkt 4 ustawy o VAT). Oczywiście w przypadku kradzieży towarów dostarczanych w ramach WDT nie może być mowy o potwierdzeniu przez odbiorcę towarów.

Powstaje wówczas pytanie, czy to oznacza, że podatnik w takiej sytuacji jest pozbawiony możliwości zastosowania 0% stawki VAT? Pomimo pojawiających się negatywnych w tej kwestii odpowiedzi organów podatkowych należy uznać, że jeśli podatnik (spółka) ma inne wiarygodne dokumenty potwierdzające rzeczywiste przekroczenie towarów przez granicę i dodatkowe dokumenty potwierdzające ich kradzież poza Polską (np. raport policji o kradzieży), to pomimo braku potwierdzenia odbioru towaru może zastosować 0% stawkę VAT.

Z art. 42 ust. 11 pkt 4 ustawy o VAT wynika, że jeżeli podatnik dokonujący dostawy nie posiada wszystkich dokumentów, o których mowa w art. 42 ust. 3 i ust. 4 ustawy o VAT (m.in. potwierdzenia odbioru towaru przez nabywcę), to potwierdzeniem dokonania WDT mogą być również inne dokumenty. A zatem jeśli spółka będzie posiadać wiarygodne dokumenty (np. raport, protokół policji ze zdarzenia) potwierdzające, że towary już po wywiezieniu z Polski zostały skradzione, będzie mogła dostawę towarów dokonywaną w ramach WDT opodatkować 0% stawką VAT.


Miesięcznik Koszty w Firmie. W jednej publikacji znajdziesz rozwiązania dotyczące rozliczania kosztów w firmie z punktu widzenia 3 dziedzin: podatków dochodowych, VAT, ustawy o rachunkowości.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: