eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Usługi budowlane: dla VAT ważny termin zapłaty

Usługi budowlane: dla VAT ważny termin zapłaty

2012-05-15 12:05

Usługi budowlane: dla VAT ważny termin zapłaty

Usługi budowlane © Maksym Yemelyanov - Fotolia.com

Świadczysz usługi budowlane? Dla powstania obowiązku podatkowego w VAT istotne są dwa momenty - dzień zapłaty i 30. dzień od wykonania usługi. Ten drugi to moment graniczny.

Przeczytaj także: Wynajem sprzętu budowlanego a rozliczenie VAT

Według zasad ogólnych regulujących kwestię podatku VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Są jednak wyjątki, a jednym z nich to usługi budowlane, dla których ustawodawca ustanowił szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, a tym samym jest inny czas na rozliczenie podatku.


Dla celów ustalenia obowiązku zapłaty podatku VAT po stronie wykonawcy usługi budowlanej nie ma znaczenia, w którym momencie zostanie wystawiona faktura VAT.


Chwila otrzymania zapłaty lub 30 dni od wykonania usługi
Jeżeli świadczysz usługi budowlane lub budowlano-montażowe obowiązek podatkowy z tytułu ich wykonania powstaje z chwilą otrzymania zapłaty. Jednak jest ograniczenie – nawet, gdy pieniądze do Ciebie nie wpłyną obowiązek podatkowy i tak powstanie 30. dnia od daty wykonania usługi.

Przykład: Jeżeli usługa została wykonana 5 kwietnia, a zapłata nastąpi po 60 dniach od wykonania usługi budowlanej, obowiązek podatkowy powstaje 30. dnia od daty jej realizacji, czyli 5 maja. W takim przypadku można zatem stwierdzić, że termin, w którym zostanie uregulowane zobowiązanie pieniężne, nie odgrywa tu istotnej roli. Ciążący na usługodawcy obowiązek zapłaty podatku powstanie i tak przed dokonaniem faktycznej płatności przez zamawiającego. Jeżeli jednak odbiorca zapłaciłby już 16 kwietnia, to byłby to jednocześnie dzień powstania obowiązku podatkowego.

fot. Maksym Yemelyanov - Fotolia.com

Usługi budowlane

Usługi budowlane: dla VAT ważny termin zapłaty

Częściowe otrzymanie zapłaty, to częściowy obowiązek
Co w sytuacji, gdy nabywca usługi w terminie 30 dni zapłaci tylko część należności? Wtedy obowiązek podatkowy powstaje w dniu płatności do tej części, a do pozostałej 30. dnia o wykonania usługi, chyba że zostanie zapłacona również przed tym dniem.

Przykład: Pan Adam wykonał usługę budowlaną 9 marca i wystawił fakturę na kwotę 20 000 zł. 26 marca otrzymał część wynagrodzenia w wysokości 7 000 zł. Na pozostałe pieniądze musiał czekać do 20 kwietnia. Oznacza, to że obowiązek podatkowy do 7 000 zł powstanie już 26 marca, a do części w kwocie 13 000 zł 8 kwietnia.

Protokół zdawczo-odbiorczy początkiem biegu terminu
Pewnym uzupełnieniem powyższej regulacji prawnej, o którym warto pamiętać, jest zapis określający, iż analogicznie obowiązek podatkowy powstaje dla robót przyjmowanych częściowo, to znaczy takich, których odbiór jest dokonywany na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych.
W tym przypadku, data podpisania protokołu stanowi dla wykonawcy początek biegu 30-dniowego terminu, w ciągu którego ewentualna zapłata rodzić będzie obowiązek podatkowy.

Podstawa prawna: art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d, ust. 14, ust. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054).


Elżbieta Węcławik, Dominik Mędrzycki

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: