eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatek VAT: zmiany w podatku dochodowym

Podatek VAT: zmiany w podatku dochodowym

2012-05-28 13:04

Przeczytaj także: Nieodpłatne przekazanie: VAT należny a koszty firmy


Autorzy projektu szacują, że zniesienie obecnego prawa do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów należnego VAT związanego z przekazaniem lub zużyciem towarów lub świadczeniem usług na potrzeby reprezentacji reklamy, spowoduje wzrost wpływów do budżetu o około kilkaset milionów złotych.

Według projektu ustawy, jeśli podatnik podatku dochodowego będącego podatnikiem VAT wytworzył lub nabył środki trwałe lub wartości materialne i prawne, które są wykorzystywane w całości lub części do dostawy towarów i świadczenia usług zwolnionych od VAT, wówczas podatek naliczony z tego tytułu nie zmniejsza kwoty podatku należnego, a zwiększa wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Koszty uzyskania przychodów a podatek obrotowy


Projekt wprowadza nowe rozwiązanie dotyczące zasad uznawania za koszty uzyskania przychodów kwoty podatku od wartości dodanej oraz podatku obrotowego. Problematyka ta obecnie nie jest uregulowana ani w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, ani w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

Projekt wprowadza zasadę zgodnie, z którą, jeśli podatnik podatku dochodowego poniósł koszty uzyskania przychodów, które obejmują również kwotę podatku od wartości dodanej, wartość podatku od wartości dodanej jest kosztem uzyskania przychodów, chyba, że zwiększa wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Jednocześnie kwota podatku od wartości dodanej, określona wyżej, nie jest uwzględniana w rozliczeniu podatku dochodowego, jeżeli podatnik zmniejszył kwotę należnego podatku od wartości dodanej o tę kwotę. Powyższa zasada ma być stosowana także w przypadku, gdy podatnik podatku od wartości dodanej jest podatnikiem podatku obrotowego. W obecnych przepisach powyższe kwestie nie były uregulowane, co powoduje szereg wątpliwości, które omawiany projekt ma wyeliminować.

widencja i określanie przychodów


Projekt ustawy przewiduje ponadto, że podatnicy korzystający ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, jeżeli nie prowadzą odrębnej ewidencji czynności opodatkowanych dla potrzeb VAT, mogą w ewidencji sprzedaży w odrębnej kolumnie wykazywać przychody podlegające opodatkowaniu VAT oraz łączną kwotę dziennej sprzedaży wynikającą z faktur, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym.

Według projektu małym podatnikiem jest podmiot będący małym podatnikiem w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Nowością jest także wprowadzenie zasady, że podatnik podatku dochodowego będący jednocześnie podatnikiem VAT może określać przychody z tytułu odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług na podstawie dokumentów oraz prawidłowo prowadzonej ewidencji dla potrzeb VAT.

W takiej sytuacji podatnik podatku dochodowego, który zamierza skorzystać z ww. metody, zobowiązany będzie zawiadomić o tym właściwy urząd skarbowy przed rozpoczęciem roku podatkowego, w którym ma być stosowana ta metoda i będzie musiał ją stosować do końca roku podatkowego. Natomiast w kolejnych latach podatnik będzie mógł kontynuować tę metodę lub też z niej zrezygnować.


W czasopiśmie „Serwis Podatkowy VAT” omawiamy planowane zmiany w VAT oraz ich konsekwencje dla Twojej firmy, podajemy również rozwiązania konkretnych problemów polskich księgowych.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: