eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Faktura wewnętrzna na import usług w VAT

Faktura wewnętrzna na import usług w VAT

2012-08-21 12:59

Faktura wewnętrzna na import usług w VAT

Faktura © sbiro77 - Fotolia.com

Ogólna zasada zawarta w ustawie o podatku od towarów i usług mówi, iż co do zasady miejsce opodatkowania usług podąża za nabywcą (w przypadku usług świadczonych na rzecz podatników). Jeżeli usługi takie świadczy podmiot zagraniczny, zaś ich nabywcą jest polski podatnik, z tego tytułu musi on rozpoznać i opodatkować import usług. Nie można przy tym zapominać o prawidłowym udokumentowaniu tejże transakcji.

Przeczytaj także: Import usług w VAT: powstanie obowiązku podatkowego

Problematyka określania miejsca świadczenia usług została zawarta w Dziale V Rozdziale 3 ustawy o podatku od towarów i usług (art. 28a – 28o). Przepisy te, obok odrębnej definicji podatnika (określonej na potrzeby prawidłowego ustalania miejsca świadczenia) zawierają zasady ustalania miejsca świadczenia usług. Do większości usług miejsce to określa tam, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę działalności gospodarczej tudzież miejsce stałego prowadzenia tej działalności.

Jeżeli zatem przykładowo daną usługę świadczy polski przedsiębiorca na rzecz kontrahenta niemieckiego, w większości przypadków w Niemczech ta usługa będzie podlegała opodatkowaniu. W sytuacji odwrotnej, tj. gdyby niemiecka firma świadczyła tę usługę na rzecz polskiego przedsiębiorcy, należy ją opodatkować w Polsce. Co ważne, w takim przypadku obowiązek rozliczenia podatku VAT z tego tytułu będzie spoczywał na polskim przedsiębiorcy w ramach tzw. importu usług (polski podatnik zobowiązany został w takich sytuacjach do samo opodatkowania nabytych usług). Oczywiście nie można zapominać, iż od tej zasady ogólnej ustawodawca przewidział szereg wyjątków.

Import taki potwierdzają z reguły dwa dokumenty. Pierwszym z nich jest faktura wystawiona przez usługodawcę (kontrahenta zagranicznego). Dokumentem drugim jest natomiast wystawiona dodatkowo faktura wewnętrzna przez nabywcę tej usługi (podatnika krajowego). Jak bowiem mówi art. 106 ust. 7 ustawy o VAT, w przypadku świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, należy wystawić fakturę wewnętrzną.

fot. sbiro77 - Fotolia.com

Faktura

W przypadku świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, należy wystawić fakturę wewnętrzną

Szczegóły w tej materii reguluje natomiast rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie m.in. wystawiania faktur VAT. Jego §24 mówi, że w zakresie faktur wewnętrznych określonych w art. 106 ust. 7 ustawy o VAT stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące wystawiania zwykłych faktur.

Co zatem na takiej fakturze wewnętrznej winno się znaleźć?:
  1. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
  2. numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z pewnymi wyjątkami określonymi w § 5 ust. 10 i 11 rozporządzenia;
  3. numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT";
  4. dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury;
  5. nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;
  6. miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług;
  7. cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
  8. wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
  9. stawki podatku;
  10. sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
  11. kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
  12. kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem.

Warto przy tym pamiętać, iż ustawodawca dopuszcza tutaj wystawienie faktury wewnętrznej w jednym egzemplarzu, z tym że egzemplarz ten należy przechowywać wraz z całą dokumentacją dotyczącą podatku VAT (a więc co najmniej z fakturą otrzymaną od usługodawcy).

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: