eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Podwyższenie kapitału spółki a podatek PCC

Podwyższenie kapitału spółki a podatek PCC

2013-01-10 12:41

Podwyższenie kapitału spółki a podatek PCC

Podwyższenie kapitału spółki a podatek PCC © Picture-Factory - Fotolia.com

Jeżeli akcjonariusz dokona wniesienia do spółki komandytowo-akcyjnej wkładu pieniężnego lub niepieniężnego, w części na pokrycie kapitału zakładowego i w części na kapitał zapasowy, to podstawą opodatkowania podatkiem PCC będzie suma wartości wszystkich wkładów podwyższających majątek Spółki. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 31.12.2012 r. nr IPTPB2/436-199/12-4/TS.

Przeczytaj także: Podwyższenie kapitału zakładowego spółki a zwolnienie z opodatkowania PCC

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W przyszłości do spółki komandytowo-akcyjnej mogą zostać wniesione wkłady pieniężne i niepieniężne w zamian za jej akcje. Wartość wszystkich lub niektórych wkładów może być wyższa od wartości nominalnej akcji wydanych w zamian za te wkłady. W takiej sytuacji wkład odpowiadający wartości nominalnej akcji zostanie przekazany na kapitał zakładowy, natomiast nadwyżka ceny emisyjnej Akcji ponad ich wartość nominalną zostanie przekazana na kapitał zapasowy SKA (tzw. agio). Wniesienie wkładu w zamian za akcje będzie związane z zmianą statutu spółki. Czynność taka spowoduje podwyższenie kapitału zakładowego spółki w drodze emisji nowych akcji. Zadano pytanie, czy podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowić będzie w powyższej sytuacji wartość, o którą zostanie podwyższony jedynie kapitał zakładowy SKA? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.), podatkowi temu podlegają umowy spółki. Jak stanowi art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, podatkowi podlegają zmiany umowy spółki, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W myśl art. 1a pkt 1 cytowanej ustawy, użyte w powyższej ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę: cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną.

Natomiast, stosownie do treści art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, przy spółce osobowej, za zmianę umowy spółki uważa się wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Jak stanowi art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ww. ustawy, podstawę opodatkowania podatkiem, przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego, stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

fot. Picture-Factory - Fotolia.com

Podwyższenie kapitału spółki a podatek PCC

Jeżeli akcjonariusz dokona wniesienia do spółki komandytowo-akcyjnej wkładu pieniężnego lub niepieniężnego, w części na pokrycie kapitału zakładowego i w części na kapitał zapasowy, to podstawą opodatkowania podatkiem PCC będzie suma wartości wszystkich wkładów podwyższających majątek Spółki.


Zgodnie z art. 4 pkt 9 cyt. ustawy, obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie spółki cywilnej - na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki - na spółce.

Stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5%.

Mając na względzie, iż spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową, podstawę opodatkowania stanowi więc suma wartości wszystkich wkładów zwiększających majątek spółki, niezależnie od tego, czy zostały one wniesione na kapitał zakładowy, czy też na inne fundusze stanowiące majątek spółki, w tym również na kapitał zapasowy.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca jest spółką komandytowo-akcyjną. Akcjonariusz planuje wniesienie do Niej wkładu pieniężnego lub niepieniężnego, przy czym wartość niektórych wkładów będzie wyższa od wartości nominalnej akcji wydanych w zamian za ten wkład. Wkład, odpowiadający wartości nominalnej akcji, zostanie przekazany na kapitał zakładowy, natomiast nadwyżka ceny emisyjnej akcji ponad ich wartość nominalną zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki komandytowo - akcyjnej (tzw. agio). W związku z wniesieniem wkładu pieniężnego lub niepieniężnego nastąpi podwyższenie kapitału zakładowego oraz utworzenie lub podwyższenie kapitału zapasowego Wnioskodawcy.

Mając na uwadze wyżej powołane przepisy prawa oraz przedstawiony przez Wnioskodawcę opis zdarzenia przyszłego, należy stwierdzić, iż w sytuacji, gdy akcjonariusz dokona wniesienia do spółki komandytowo-akcyjnej wkładu pieniężnego lub niepieniężnego, w części na pokrycie kapitału zakładowego i w części na kapitał zapasowy, to podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, będzie suma wartości wszystkich wkładów podwyższających majątek Spółki, niezależnie od tego, czy zostały one wniesione na kapitał zakładowy, czy też na inne fundusze stanowiące majątek spółki, w tym również na kapitał zapasowy. Zatem, stanowisko Wnioskodawcy zawarte w przedmiotowym wniosku należało uznać za nieprawidłowe. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: