eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Cash pooling a podatek PCC

Cash pooling a podatek PCC

2008-12-11 12:45

Od dłuższego czasu widoczny jest wyraźny wzrost popularności umów cash poolingowych. Czy aby na pewno czynności dokonywane w ramach umowy cash poolingu nie podlegają opodatkowaniu PCC?

Przeczytaj także: Cash pooling bez podatku od czynności cywilnoprawnych

Stanowisko organu podatkowego

Konstrukcja cash poolingu, jako sposobu gospodarowania wolnymi środkami finansowymi uczestniczących podmiotów, pomimo zawierania w sobie pewnych elementów pożyczki, nie wyczerpuje istotnych jej znamion. Dzięki tej usłudze można skompensować niedobory środków przedsiębiorstw należących do danej grupy nadwyżkami innych przedsiębiorstw należących do tej samej grupy oraz korzystnie zagospodarować nadwyżkę środków netto.

Usługa cash poolingu świadczona na rzecz spółki nie została wymieniona w ustawowym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu PCC. Czynności tego typu nie można również zakwalifikować jako umowy pożyczki wymienionej w tym katalogu. Tym samym czynności dokonywane w ramach umowy cash poolingu nie będą podlegały opodatkowaniu pcc.
Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 października 2008 r. nr IPPB2/436-293/08-2/MZ

KOMENTARZ EKSPERTA

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu PCC, określoną w art. 1 ust. 1 ustawy o PCC. Jednocześnie ustawowe wyliczenie czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu zostało wzmocnione zasadą, zgodnie z którą o kwalifikacji określonej czynności prawnej, a w konsekwencji o jej podleganiu opodatkowaniu, decyduje jej treść, a nie nazwa. Tym samym, jeżeli strony zawierają umowę i układają stosunki w jej ramach w określony sposób, dla oceny, czy powstanie obowiązek podatkowy w PCC, w związku z dokonaniem wskazanej w ustawie czynności, miarodajne będą rzeczywiste prawa i obowiązki stron tej umowy pozwalające na ich kwalifikacje pod względem prawnym. Zgodnie z powyższym usługa cash poolingu nie podlega opodatkowaniu PCC.
Jak postępować, by uniknąć kłopotów?

Cash pooling jest umową umożliwiającą wzajemne bilansowanie sald rachunków spółek należących do tej samej grupy kapitałowej. Inaczej mówiąc, jest to sposób gospodarowania wolnymi środkami finansowymi uczestniczących podmiotów. Umowa cash poolingu do pewnego stopnia przypomina uregulowaną w prawie polskim umowę pożyczki. Nie wyczerpuje jednak jej istotnych znamion. Zgodnie z art. 720 Kodeksu cywilnego dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego pożyczkę określoną liczbę pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą liczbę pieniędzy albo tę samą liczbę rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. W przypadku cash poolingu nie dochodzi do zawarcia umowy pożyczki, ponieważ nie występuje zobowiązanie do przeniesienia określonej liczby pieniędzy na określony w umowie podmiot. A zatem nieziszczenie PCC nie przyniesie negatywnych skutków.
Ważna konstrukcja umowy!
Istnieje jednak pewne niebezpieczeństwo, że organy podatkowe zakwalifikują umowę cash poolingu jako pożyczkę, co niewątpliwie będzie niekorzystnym rozwiązaniem dla spółki. Warto więc skonstruować umowę w taki sposób, aby cash pooling był usługą finansową, zwolnioną z opodatkowania VAT i PCC, co przyniesie korzyści zarówno dla spółki, jak i dla banku.


„Poradnik Podatnika” podpowiada, co zrobić, by w każdej chwili móc się powołać na opinie ekspertów a tym samym poprawnie rozliczać podatki.

oprac. : Poradnik Podatnika Poradnik Podatnika

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: