eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Rolnik ryczałtowy: rezygnacja i odliczenie VAT

Rolnik ryczałtowy: rezygnacja i odliczenie VAT

2013-03-07 13:06

Przeczytaj także: Rolnik ryczałtowy: rezygnacja a odliczenie VAT


Podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne (art. 96 ust. 3 ustawy).

Zgodnie z art. 96 ust. 4 ustawy, naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako „podatnika VAT czynnego” lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 – jako „podatnika VAT zwolnionego”.

Stosownie do art. 99 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Wzór dokumentu VAT-R zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług oraz dokumentu VAT-5 potwierdzającego zarejestrowanie podmiotu jako podatnika VAT określone zostały rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 5 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 55, poz. 539 ze zm.). Rejestracja następuje zatem w momencie zgłoszenia rejestracyjnego tj. złożenia w urzędzie skarbowym druku VAT-R. Z tym momentem podmiot uzyskuje formalne znamiona statusu podatnika podatku od towarów i usług i od tego dnia przysługuje mu prawo do wystawienia faktur VAT, jak również odliczania podatku naliczonego od dokonywanych zakupów.

Zauważyć należy, iż ustawa o podatku od towarów i usług nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile występują przesłanki świadczące o tym, iż zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżącej (lub przyszłej) działalności opodatkowanej (oraz ewentualnie spełniać inne warunki określone w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług). Niemniej ustawodawca narzucił podatnikom, chcącym dokonać odliczenia podatku VAT od poczynionych nabyć, obowiązek rejestracji jako podatnik VAT czynny. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. (…)

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan sprawy oraz powołane powyżej przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, a także mając na uwadze zasadę neutralności podatku VAT, należy uznać, iż Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT wystawionej na jego rzecz i otrzymanej przed dokonaniem rejestracji dla celów VAT, związanej z działalnością opodatkowaną.

W tej sytuacji, w ocenie tut. Organu, Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanej faktur VAT, przy zachowaniu regulacji prawnych wynikających z art. 86.

Zatem w przedmiotowej sprawie, w świetle całokształtu przedstawionych we wniosku okoliczności oraz obowiązujących przepisów, Wnioskodawca, na podstawie art. 86 ust. 11 ustawy, będzie posiadał prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT wystawionej na jego rzecz i otrzymanej przed dokonaniem zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, a dokumentującej nabycie towaru służącego wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W celu zrealizowania nabytego prawa do odliczenia z tytułu zakupu związanego z działalnością gospodarczą, a poniesionego przed dniem rejestracji, koniecznym będzie złożenie deklaracji dla potrzeb podatku od towarów i usług za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał fakturę VAT dokumentującą przedmiotowy zakup, lub odpowiednio za miesiąc następny – zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy albo za dwa kolejne miesiące – zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy. W tym celu należy dokonać aktualizacji zgłoszenia VAT-R, w którym podatnik wskaże okres rozliczeniowy od którego jako podatnik VAT czynny chce korzystać z możliwości odliczania podatku naliczonego

Odnosząc zatem przedstawiony stan sprawy do przytoczonych regulacji prawnych stwierdzić należy, że Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT otrzymanej w dniu 8 listopada 2012 r. tj. przed dokonaniem zgłoszenia rejestracyjnego w podatku od towarów i usług, po uprzednim dokonaniu przez Niego zgłoszenia aktualizacyjnego druku VAT-R, w którym wskaże okres rozliczeniowy od którego jako podatnik VAT czynny chce korzystać z możliwości odliczania podatku naliczonego. Prawo do odliczenia podatku naliczonego skonkretyzuje się w deklaracji dla podatku od towarów i usług składanej za okres rozliczeniowy, w którym Wnioskodawca otrzymał przedmiotową fakturę VAT dokumentującą poniesione wydatki, lub odpowiednio za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych – w której to deklaracji Wnioskodawca dokona odliczenia podatku naliczonego zgodnie z zasadami w tym czasie obowiązującymi oraz w terminach przewidzianych prawem – art. 86 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT.

Należy wskazać, że dokonując odliczenia Wnioskodawca winien mieć na uwadze ograniczenia wynikające z art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług. Ponieważ przed zarejestrowaniem jako czynny podatnik podatku VAT Wnioskodawca nie prowadził żadnej działalności gospodarczej, nie posiadał statusu rolnika ryczałtowego i nie korzystał ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy, a maszyna nie była użytkowana w tym okresie, to wbrew temu co wskazał Wnioskodawca we własnym stanowisku, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do dokonania korekty podatku naliczonego na podstawie art. 91 ust. 7 c ustawy o podatku VAT, gdyż w niniejszej sprawie przedmiotowy przepis nie ma zastosowania. W przedmiotowej sprawie bowiem nie nastąpiła zmiana przeznaczenia zakupionej przyczepy. Od momentu zakupu Wnioskodawca zamierzał wykorzystywać ją do czynności opodatkowanych podatkiem VAT i maszyna nie była wykorzystywana przed zarejestrowaniem do innych czynności.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: