eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatek VAT 2013: Sankcja dla dłużnika w uldze na złe długi

Podatek VAT 2013: Sankcja dla dłużnika w uldze na złe długi

2013-05-16 13:01

Przeczytaj także: Podatek VAT: które przepisy ulgi na złe długi?


Co po uregulowaniu należności?

W kwestii ulgi na złe długi niezbędne jest także wzięcie pod uwagę sytuacji uregulowania nalezności już po skorygowania podatku należnego po stronie wierzyciela i naliczonego - po stronie dłużnika.

Jeśli należność zostanie przez wierzyciela zbyta, lub też dłużnik ureguluje ją - nawet w części - niezbędne będzie ponownie zwiększenie podstawy opdoatkowania oraz kwoty podatku VAT należnego. W przypadku uzyskania częściowej spłaty zobowiązania zwiększenia takie należy zastosować proporcjonalnie.

Z drugiej strony dłużnik, który spłacił całość lub część swojego długu wobec kontrahenta może ponownie odliczyć podatek VAT naliczony. W przypadku uregulowania części należności zwiększenie podatku także powinno być wyłącznie częściowe.

Przepisy przejściowe

Dla podatników, którzy są dłużnikami lub wierzycielami zaległości powstałych jeszcze przed rozpoczęciem 2013 roku, niezbędne jest zapoznanie się z przepisami przejściowymi. Zgodnie z nimi, do zaległości powstałych przed zakończeniem roku 2012 stosuje się przepisy ustawy o VAT w brzmieniu z 2012 roku pod warunkiem, że termin 150 dni od daty płatności upływa jeszcze w 2012. W innym przypadku niezbędne będzie zastosowanie się do ustawy w nowym brzmieniu. Bezsprzecznie natomiast należy zastosować nowe przepisy do zaległości, które utworzyły się już w 2013 roku.

Zmiany dotyczące ulgi na złe długi powinny zostać w większości docenione przez wierzycieli, natomiast nie przypadną raczej do gustu dłużnikom. Wydaje się to być jednak nieuniknione - nowe przepisy twardo bronią należności, które powinny być odprowadzone do urzędów. Takiego silnego wsparcia nie mają już środki, które mogą zostać odzyskane przez przedsiębiorców - choć ułatwienia stanowią znaczący ukłon w kierunku prywatnych wierzyciel.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: