eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Dział spadku bez podatku dochodowego

Dział spadku bez podatku dochodowego

2013-07-16 13:25

Dział spadku bez podatku dochodowego

Dział spadku bez podatku dochodowego © serq - Fotolia.com

Jeżeli wartość otrzymanej przez podatnika spłaty w wyniku działu spadku (zniesienia współwłasności) mieści się w udziale jaki mu przysługiwał w spadku, nie uzyskuje w związku z czynnością działu spadku żadnego przysporzenia majątkowego względem odziedziczonego udziału. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 04.07.2013 r. nr IPTPB2/415-276/13-2/AKr.

Przeczytaj także: Spłata za dział spadku bez podatku dochodowego

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W postanowieniu z 27 września 2011 r. sąd uznał, że spadek po ojcu wnioskodawcy (który zmarł 31.07.2009 r.) nabyli żona oraz dwójka dzieci (wnioskodawca z bratem) w częściach równych po 1/3 każde. Matka zmarła 14 sierpnia 2011. Spadek po niej nabyły dzieci w częściach równych – każde po 1/2. W kwietniu 2012 r. nastąpił sądowy dział spadku, którego przedmiotem była zabudowana nieruchomość położona w Z. o powierzchni 0,0817 ha o wartości 80.000,00 zł. Brat wnioskodawcy otrzymał tę nieruchomość na własność i został zobowiązany do spłaty na rzecz wnioskodawcy w wysokości 40.000 zł. Suma zarządzonej spłaty nie przekroczyła wartości przysługującego wnioskodawcy udziału spadkowego. Zadał on pytanie, czy spłata ta podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji Podatkowej zaniechano poboru podatku.

fot. serq - Fotolia.com

Dział spadku bez podatku dochodowego

Jeżeli wartość otrzymanej przez podatnika spłaty w wyniku działu spadku (zniesienia współwłasności) mieści się w udziale jaki mu przysługiwał w spadku, nie uzyskuje w związku z czynnością działu spadku żadnego przysporzenia majątkowego względem odziedziczonego udziału.


Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:
a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Wobec powyższego odpłatne zbycie nieruchomości i praw majątkowych stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu, jeżeli zbycie to ma miejsce przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przy czym pod pojęciem odpłatnego zbycia należy rozumieć nie tylko sprzedaż czy zamianę, ale każdą czynność prawną, w wyniku której dochodzi do przeniesienia prawa własności nieruchomości, jej części lub udziału w niej za odpłatnością a więc co do zasady również dział spadku i odpłatne zniesienie współwłasności.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych.

W myśl art. 924 powyższej ustawy, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego).

Oznacza to, iż dniem nabycia przez spadkobiercę spadku jest data śmierci spadkodawcy. Natomiast postanowienie sądu o nabyciu spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: