eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Opodatkowanie węglowodorów: gaz ziemny i ropa naftowa

Opodatkowanie węglowodorów: gaz ziemny i ropa naftowa

2013-07-22 13:31

Przeczytaj także: Podatek od paliw: od 2015 r. opodatkowanie węglowodorów


Ustawa zawierać będzie zabezpieczenie przed zaniżaniem kwoty podatku poprzez sprzedaż węglowodorów poniżej ich rzeczywistej wartości. Wprowadzone będzie uregulowanie, zgodnie z którym w przypadku, gdy cena za 1 MWh gazu ziemnego lub 1 tonę ropy naftowej wynikająca z dostaw wydobytych węglowodorów stanowi mniej niż 90 % ceny surowca odpowiednio na Towarowej Giełdzie Energii S.A. oraz ustalonej przez Organization of the Petroleum Exporting Countries, przychód określa się jako iloczyn 90% ceny surowca według notowań surowców powyższych organizacji i ilości surowca.

Margines 10 % ceny surowca ma umożliwiać wolnorynkowe określanie ceny sprzedaży.
Podstawę opodatkowania stanowić będzie zysk z działalności wydobywczej węglowodorów będący nadwyżką uzyskanych w danym roku podatkowym przychodów nad poniesionymi wydatkami kwalifikowanymi.

Do wydatków kwalifikowanych zaliczać się będą wydatki poniesione dla osiągnięcia przychodów lub ich zachowania albo zabezpieczenia, w tym wydatki na poszukiwanie, rozpoznawanie, wydobywanie, magazynowanie lub dostawę wydobytych węglowodorów oraz zakończenie działalności wydobywczej węglowodorów, nie zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W zakres wydatków kwalifikowanych wchodzić będą m.in. wydatki poniesione na (a) badania i analizy danych sejsmicznych i otworowych, wiercenia poszukiwawcze i rozpoznawcze, (b) budowę infrastruktury wspierającej działalność wydobywczą węglowodorów, (c) ochronę środowiska, w tym analizy stanu środowiska i raporty ocen oddziaływania na środowisko, zarządzenie i utylizację odpadów oraz wody, zapewnienie dostępu do wody i innych mediów, (d) transport wydobytych węglowodorów do miejsca wprowadzania do sieci przesyłowej, sieci dystrybucyjnej, magazynu lub środka transportu, (e) uiszczenie podatków i opłat administracyjnych związanych z nieruchomościami, na których prowadzone jest wydobycie węglowodorów, (f) inne podatki i opłaty należne Skarbowi Państwa z tytułu prowadzenia działalności wydobywczej.

Wskazać należy, że w przypadku gdy zakupione środki trwałe, elementy wyposażenia lub usługi są wykorzystywane przez podatnika również w ramach działalności niezwiązanej z wydobyciem węglowodorów, jako wydatek kwalifikowany zaliczyć będzie można jedynie proporcjonalnie określoną część wydatków wykorzystywaną wyłącznie na cele związane z działalnością wydobywczą węglowodorów.

Za wydatki kwalifikowane nie będą mogły zostać w szczególności uznane wydatki na zakup wartości niematerialnych i prawnych- np. licencje i patenty. Uzasadnieniem dla takiego rozwiązania jest fakt, że wobec trudności w zweryfikowaniu rzeczywistej ich wartości, stanowić mogą sposób fikcyjnego zwiększenia wydatków.

Jeżeli w danym roku podatkowym wydatki kwalifikowane przekraczać będą sumę przychodów, różnica ta stanowić będzie stratę. O jej wartość można będzie pomniejszyć zysk z działalności wydobywczej w kolejnych latach podatkowych.

Stawka podatku będzie zróżnicowana w zależności od stosunku wielkości skumulowanych przychodów, którymi jest suma przychodów uzyskana od momentu rozpoczęcia działalności wydobywczej węglowodorów do ostatniego dnia roku podatkowego, dla którego określa się podstawę opodatkowania do wielkości skumulowanych wydatków, którymi jest suma wydatków poniesionych od momentu rozpoczęcia działalności wydobywczej węglowodorów do ostatniego dnia roku podatkowego, dla którego określa się podstawę opodatkowania. Niniejszy stosunek został określony jako wskaźnik R.

I tak, w przypadku, gdy wskaźnik R wynosił będzie mniej niż 1,5 (najczęściej będzie tak w przypadku projektów wydobywczych, które związane są z koniecznością ponoszenia wysokich kosztów- eksploatacji złóż charakteryzującymi się trudnymi warunkami geologicznymi) - stawka podatku wynosiła będzie 0 %.

W sytuacji natomiast gdy wskaźnik R wynosił będzie 1,5, stawka podatku wynosić będzie 12,5% i będzie proporcjonalnie rosła, aż osiągnie wartość 25% dla wskaźnika R równego 2.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: