Ryczałt ewidencjonowany: sprzedaż towaru po likwidacji firmy
2013-09-06 13:01
![Ryczałt ewidencjonowany: sprzedaż towaru po likwidacji firmy [© Robert Kneschke - Fotolia.com] Ryczałt ewidencjonowany: sprzedaż towaru po likwidacji firmy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/przychody-podatkowe/Ryczalt-ewidencjonowany-sprzedaz-towaru-po-likwidacji-firmy-123493-200x133crop.jpg)
Ryczałt ewidencjonowany: sprzedaż towaru po likwidacji firmy © Robert Kneschke - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zapłata podatku od sprzedaży środków trwałych po likwidacji firmy
Załóżmy dla przykładu, że w 2011 r. przedsiębiorca zlikwidował działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. Na dzień likwidacji firmy pozostały mu zarówno środki trwałe, wyposażenie jak i towary handlowe. Część z tych towarów udało mu się sprzedać w połowie roku 2013. Czy musi z tego tytułu zapłacić podatek dochodowy i złożyć zeznanie w urzędzie skarbowym?Art. 20 ust. 1 ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym wskazuje, że podatnicy uzyskujący przychody z działalności gospodarczej są obowiązani sporządzić spis z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadków na dzień zaprowadzenia ewidencji oraz na koniec każdego roku podatkowego. Spis z natury należy sporządzić również w razie zmiany wspólnika lub zmiany umowy spółki, a także na dzień likwidacji działalności. W razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, podatnicy są obowiązani objąć spisem z natury również rzeczowe składniki majątku związane z wykonywaną działalnością, niebędące środkami trwałymi, zaliczane do wyposażenia.
To, jakie elementy spis z natury powinien zawierać, oraz jak dokonać jego wyceny, mówią dalsze przepisy art. 20 cytowanej ustawy. Konieczne jest przy tym sporządzenie także wykazu składników majątku, o którym mówi art. 24 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wszystkie te działania są po to, aby późniejsze zbycie powyższych potraktować także jako przychody z działalności gospodarczej. A z czego to wynika?
Art. 6 ust. 1 ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym mówi, że opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym. Ten ostatni w ust. 2 pkt 17 wskazuje zaś, że przychodem z działalności są także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie (czy otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki). Art. 14 ust. 3 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym dodaje tutaj, że przychód z firmy nie powstanie dopiero w przypadku, gdy odpłatne zbycie składników majątku opisanych wyżej nastąpi po sześciu latach licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym nastąpiła likwidacja działalności (bądź wystąpienia wspólnika ze spółki).
Co niezwykle ważne, w przytoczonych regulacjach ustawodawca odnosi się do składników majątku firmy nie definiując, czy chodzi tutaj o wyposażenie, środki trwałe, produkty, towary, czy tylko niektóre z nich. Tym samym należałoby przyjąć, iż ustawodawcy chodziło tutaj o cały majątek firmy pozostający na dzień jej likwidacji.
W efekcie były przedsiębiorca, który sprzedaje towary pozostałe mu na dzień likwidacji firmy, przed upływem wskazanego wyżej 6 letniego terminu, winien z tego tytułu zapłacić podatek dochodowy wg zasad, jakie miały do niego zastosowanie na dzień likwidacji firmy (czyli w naszym przypadku ryczałtem ewidencjonowanym). Ponieważ sprzedaż nastąpiła w 2013 r., podatek należy uregulować do końca stycznia 2014 r. i w tym samym terminie złożyć zeznanie roczne z tego tytułu oznaczone symbolem PIT-28.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
-
Ryczałt ewidencjonowany a koszty wysyłki sprzedanego towaru
-
Sprzedaż środka trwałego: w kosztach tylko wartość historyczna
-
Likwidacja firmy: lokal użytkowy także w spisie z natury
-
Samochód osobowy także wykazujemy w remanencie likwidacyjnym
-
Co przesądza o istnieniu środka trwałego?
-
Obowiązki informacyjne (PIT) przy likwidacji działalności gospodarczej
-
Jak ustalić dochód na sprzedaży środka trwałego?
-
Podatek VAT i likwidacja firmy: spis z natury bez środków trwałych?
-
Ryczałt ewidencjonowany: koszt wysyłki to nie przychód sprzedawcy
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)
Najnowsze w dziale Podatki
-
Fiskus zarzuca przedsiębiorcom oszustwa podatkowe opierając się na dowodach zgromadzonych wobec kontrahenta
-
Dzień Wolności Podatkowej w UE 2023. Polska na 10. pozycji w Europie
-
Czy zwrot nadpłaty składki zdrowotnej jest przychodem podatkowym?
-
Podatku od zrzutek i zbiórek internetowych jednak nie będzie