eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Akcja ratunkowa Sejmu: raje podatkowe jednak opodatkowane od 2015 roku?

Akcja ratunkowa Sejmu: raje podatkowe jednak opodatkowane od 2015 roku?

2014-10-21 19:35

Akcja ratunkowa Sejmu: raje podatkowe jednak opodatkowane od 2015 roku?

Sejm ratuje ustawę o rajach podatkowych © Marcin Chodorowski - Fotolia.com

Sejm w trybie pilnym przyjął nowelizację ustawy o "rajach podatkowych". Możliwe więc, że ustawa utrudniająca tzw. optymalizację podatkową poprzez wprowadzenie opodatkowania dochodów transferowanych do krajów o niskich podatkach, wejdzie w życie od początku roku 2015.
Przyjęta przez Sejm nowelizacja "ratuje" nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. O sprawie po raz pierwszy napisała w piątek, 2 października 2014 roku, "Rzeczpospolita". Poprzednią nowelizację, wprowadzającą opodatkowanie tzw. CFC czyli zagranicznych spółek kontrolowanych, należących w całości lub części do polskich właścicieli i wspólników a zarejestrowanych w tzw. rajach podatkowych, Sejm uchwalił 29 sierpnia 2014 r., prezydent podpisał już 17 września, jednak nie została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw w czasie pozwalającym na jej wejście w życie od początku 2015 roku (czyli do końca września). Zdaniem "Rzeczpospolitej", budżet na tym opóźnieniu mógłby stracić co najmniej 3,3 mld zł.

W związku z "poślizgiem" publikacji ustawy dość ważnej dla dochodów budżetowych, kontrole w Ministerstwie Finansów oraz Rządowym Centrum Legislacji (odpowiedzialnym za publikację aktów prawnych w Dzienniku Ustaw) prowadzi Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz Najwyższa Izba Kontroli. Okoliczności publikacji tej ustawy zbadał również w ramach wewnętrznej kontroli szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacek Cichocki.

Ponieważ droga "rządowa" dla nowelizacji jest dość długotrwała, w celu ratowania wspomnianej ustawy z inicjatywą kolejnej nowelizacji wystąpiła grupa posłów Platformy Obywatelskiej, która 6 października 2014 roku złożyła w Sejmie stosowny projekt zmieniający termin vacatio legis dla opisywanej ustawy. Sejm zajął się tą nowelizacją w trybie pilnym, tak by rozwiązania podatkowe wprowadzane ustawą o rajach podatkowych mogły wejść w życie od początku 2015 roku.

Pierwsze czytanie odbyło się na posiedzeniu Sejmu 9 października 2014 r. Projekt trafił do Komisji Finansów Publicznych. 20 października 2014 r. Komisja przyjęła projekt bez poprawek. Dziś projekt został przyjęty po drugim czytaniu i trafi teraz do Senatu.

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.