Paliwo © AlexanderNovikov - Fotolia.com
fot. AlexanderNovikov - Fotolia.com
Paliwo
Jeżeli pracodawca nie chce wchodzić w spór z organami podatkowymi, powinien określić pracownikowi dodatkowy przychód z tytułu faktycznie przez niego zużytego paliwa.
Potwierdzeniem powyższego jest chociażby wydana ostatnio interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 31.08.2016 r. nr IBPB-2-1/4511-312/16-1/HK, w której czytamy: „(...) że ryczałtowo określona wartość przedmiotowego nieodpłatnego świadczenia nie obejmuje kosztów zakupu paliwa lecz obejmuje wyłącznie koszty pracodawcy wynikające z udostępnienia pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych, a w związku z tym również koszty ubezpieczenia, bieżące naprawy, przeglądy, wymianę części eksploatacyjnych np. wymiana opon, do których poniesienia Wnioskodawca jest zobowiązany niezależnie od tego czy pracownik będzie wykorzystywał samochód służbowy do celów prywatnych czy też nie. Należy jeszcze raz podkreślić, że ustawodawca w art. 12 ust. 2a ustawy wskazał wyraźnie, że chodzi o świadczenia związane z wykorzystaniem samochodu służbowego (czy z oddaniem do używania – bezpłatnie – dla celów prywatnych) a nie wszelkie pochodne koszty związane z używaniem.
Kwota ryczałtu określona w ustawie nie obejmuje zatem kosztów paliwa, w sytuacji gdy samochód służbowy wykorzystywany jest do celów prywatnych pracownika. (...)
W sytuacji zatem, gdy pracodawca zdecyduje się dodatkowo pokrywać wydatki pracownika na paliwo zużyte w innych celach niż służbowych, wówczas wartość tego paliwa będzie stanowić opodatkowany przychód pracownika ze stosunku pracy(...)
ryczałtowo określona wartość przedmiotowego, nieodpłatnego świadczenia będzie obejmowała wyłącznie koszty Wnioskodawcy wynikające z udostępnienia pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych, a w związku z tym również do których poniesienia Wnioskodawca będzie zobowiązany niezależnie od tego czy pracownik będzie wykorzystywał samochód służbowy do celów prywatnych czy też nie (koszty ubezpieczenia, koszty eksploatacyjne, koszty serwisowania i napraw).
W sytuacji, gdy Wnioskodawca zdecyduje się dodatkowo pokrywać wydatki pracownika na paliwo wykorzystywane w innych celach niż służbowych, wówczas wartość tego paliwa będzie stanowić opodatkowany przychód pracownika ze stosunku pracy. Kwota ryczałtu określona w ustawie nie obejmuje zatem kosztów paliwa, w sytuacji gdy samochód służbowy wykorzystywany jest do celów prywatnych pracownika. (...)”
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Fiskus nieugięty: paliwo nie mieści się w ryczałcie za samochód
Paliwo do służbowego samochodu nadal kością niezgody
Samochody służbowe udostępniane pracownikom w podatku dochodowym
Wydatki na paliwo do służbowego samochodu w ryczałcie pracownika
Podatek dochodowy za korzystanie z samochodu oblicza się z dołu
Samochód w firmie: kłopot z rozliczeniem podatku dochodowego i VAT
Nievatowiec wystawił mi rachunek na usługi konsultingowe na kwotę 5000 zł. Jestem vatowcem i mam pytanie jak wprowadzić ją w koszty? Wiem, że ...
Czy otrzymaną dotację na zakup środka trwałego w przypadku ustalaniu podstawy opodatkowania należy wyłączyć z kosztów księgowych ...
eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy