eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Brak faktury: rozliczenie podatku VAT i dochodowego

Brak faktury: rozliczenie podatku VAT i dochodowego

2018-08-20 13:50

Brak faktury: rozliczenie podatku VAT i dochodowego

Nie wystawiłeś faktury? Podatki i tak zapłacisz © Andrey Popov - Fotolia.com

W określonych przypadkach to wystawienie faktury decyduje o dacie powstania obowiązków podatkowych zarówno w PIT i CIT. Co w sytuacji, gdy sprzedawca zapomni ten dokument wystawić i sporządzi go po czasie? Niestety na ogół trzeba będzie wstecznie rozliczyć podatki.

Przeczytaj także: Faktura po zakończeniu usługi a podatek VAT i dochodowy

Załóżmy, że podatnik zawarł umowę najmu z kwartalnym okresem rozliczeniowym (kwartały kalendarzowe). Zapłata za dany kwartał ma następować do 15-tego dnia drugiego miesiąca rozliczanego kwartału. Podatnik jednakże zapomniał wystawić do 15-tego kwietnia fakturę za II kwartał 2018 r. Zrobił to dopiero w sierpniu 2018 r. Kiedy w takim przypadku powinien rozliczyć podatki od świadczonej usługi?

Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT


Ogólna zasada zawarta w ustawie o VAT mówi, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Dodatkowo ustawodawca wskazuje tutaj, że usługi, dla których w związku z ich świadczeniem są ustalana następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonanie z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia (aż do całkowitego zakończenia usług). W przypadku usług świadczonych w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla których w związku ich świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się je za wykonane z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia usług. Mówiąc zatem innymi słowy, podatek VAT od usług ciągłych trzeba rozliczyć przynajmniej raz w roku bądź częściej, jeżeli przyjęte okresy rozliczeniowe są krótsze niż rok.

Od tej ogólnej reguły występują jednak pewne wyjątki, a jeden z takich wyjątków odnosi się właśnie do usług najmu. Otóż zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b) ustawy o VAT przy tego rodzaju usługach obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury o ile ta zostanie wystawiona terminowo. Jeżeli natomiast podatnik nie wystawił faktury bądź wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje w chwili upływu terminu płatności.
W przypadku usług najmu fakturę wystawia się nie później niż z chwilą upływu terminu płatności.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Nie wystawiłeś faktury? Podatki i tak zapłacisz

To, że podatnik zapomni wystawić fakturę nie oznacza, że nie będzie musiał zapłacić od swojej sprzedaży podatków. Gdy chodzi o najem rozliczany w okresach rozliczeniowych, VAT z tego tytułu należy rozliczyć w dacie upływu termin płatności, a podatek dochodowy w ostatnim dniu przyjętego przez strony okresu rozliczeniowego.


W rezultacie, pomimo faktu niewystawienia faktury do 15 kwietnia 2018 r. z tytułu świadczonej usługi najmu, obowiązek podatkowy powstał w momencie upływu terminu płatności, czyli 15 kwietnia 2018 r. Jeżeli podatnik nie rozliczył w deklaracji za ten okres wartości przedmiotowej usługi, powinien ją skorygować.
Warto pamiętać, iż w przypadku gdy przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi podatnik otrzyma całość lub część zapłaty (np. zaliczkę , zadatek, ratę itp.) obowiązek podatkowy w stosunku do otrzymanej części powstaje w dacie jej otrzymania. Reguła ta nie obejmuje jednak m.in. usług najmu, przy których wpłacenie takiej przedpłaty nie wpływa na rozliczenie VAT.

Powstanie przychodu w podatku dochodowym


W podatku dochodowym reguła ogólna jest bardzo zbliżona do tej w VAT. Otóż datą powstania przychodu podatkowego w przypadku świadczenia usług na ogół jest data wykonania tej usługi. Jeżeli jednak wcześniej miało miejsce uregulowanie należności bądź wystawiono fakturę – to ta czynność z wymienionych wyżej, która wystąpiła jako pierwsza, generuje powstanie przychodu.

Inaczej jednak jest w przypadku usług świadczonych w okresach rozliczeniowych. Tutaj datą powstania przychodu jest ostatni dzień przyjętego okresu rozliczeniowego (bez względu na to, kiedy wystawiono fakturę bądź jaki przyjęto termin płatności).

W efekcie, skoro strony umowy najmu przyjęły, iż okresem rozliczeniowym są kwartały kalendarzowe, to przychód z tytułu świadczenia takiej usługi za drugi kwartał 2018 r. powstał 30 czerwca. Jeżeli przychód ten nie został ujęty, podatnik powinien skorygować swoje rozliczenia.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • biuro rachunkowe gama

    indygo123 / 2018-09-24 16:23:26

    Miałam podobną sytuację kilka razy. Na szczęście współpracuję z zaufanym biurem rachunkowym GAMA na Białołęce, którzy za mnie zajmują się takimi sprawami i wszystko jest zawsze zrobione perfekcyjne i na czas. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: