eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Usługi budowlane 2014 w podatku VAT i dochodowym

Usługi budowlane 2014 w podatku VAT i dochodowym

2014-04-10 13:34

Usługi budowlane 2014 w podatku VAT i dochodowym

Usługi budowlane 2014 w podatku VAT i dochodowym © Nenov Brothers - Fotolia.com

Z początkiem 2014 r. ustawodawca określił na nowo moment powstawania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług oraz zasady wystawiania faktur. Diametralne zmiany w tym zakresie objęły m.in. usługi budowlane. Trzeba jednak pamiętać, że na gruncie podatku dochodowego wszystko pozostało po staremu, co może powodować pewne trudności w prawidłowym rozliczaniu obu tych podatków.

Przeczytaj także: Usługi budowlane: protokół zdawczo-odbiorczy w podatkach PIT CIT VAT

Obecnie obowiązujący art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje, że obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych powstaje z chwilą wystawienia faktury w tym zakresie, jeżeli faktura taka winna być wystawiona zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy.

Tym samym obecnie co do zasady nie data faktycznie wykonanej usługi czy też otrzymania za nią wynagrodzenia, powoduje powstanie obowiązku podatkowego w VAT od usług budowlanych, a data wystawienia faktury za te usługi.
Warto przy tym pamiętać, że art. 19a ust. 7 ustawy o VAT doprecyzowuje tutaj, że jeżeli podatnik nie wystawi takiej faktury bądź wystawi ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu jej wystawienia (pominięta została tutaj kwestia zaliczek i przedpłat). A zatem jedynie terminowo wystawiona faktura określi moment powstania obowiązku podatkowego.

Przypomnijmy, że art. 106i ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT wskazuje, że przy tego typu usługach fakturę taką trzeba wystawić nie później niż 30. dnia od dnia wykonania usługi. W związku z tym jeżeli przykładowo podatnik wykonał usługę budowlaną na rzecz innej firmy 20 lutego 2014 r., zaś fakturę z tego tytułu wystawił 10 marca 2014 r. dokument ten będzie wystawiony w terminie i spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w dacie wystawienia, a więc 10 marca 2014 r. (czyli w miesiącu następującym po tym, w którym usługa faktycznie została wykonana). Usługodawca może zatem w pewnym zakresie regulować tutaj moment powstania swoich zobowiązań podatkowych i wręcz go przesunąć na następny okres rozliczeniowy.

fot. Nenov Brothers - Fotolia.com

Usługi budowlane 2014 w podatku VAT i dochodowym

Obecnie obowiązujący art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje, że obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych powstaje z chwilą wystawienia faktury w tym zakresie, jeżeli faktura taka winna być wystawiona zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy.


Niestety takiej dowolności nie ma na gruncie podatku dochodowego. Tutaj bowiem ogólna reguła wskazuje (zarówno w PIT jak i CIT), że przychód powstaje w dniu wykonania usługi albo częściowego jej wykonania, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

W tych podatkach występują zatem trzy czynniki, które generują powstanie przychodu: wykonanie usługi (czy też jej częściowe wykonanie), wystawienie faktury (z wyjątkiem faktury zaliczkowej) bądź uregulowanie należności (za wyjątkiem zaliczki i przedpłaty). Na potrzeby podatku dochodowego ważne jest to z wymienionych wyżej zdarzeń, które nastąpi jako pierwsze – to w jego dacie trzeba wykazać przychód z wykonanej usługi.

Jeżeli zatem usługa budowlana zakończyła się 20 lutego 2014 r., przy założeniu że wcześniej nie nastąpiło uregulowanie należności, w tym też dniu powstanie przychód w podatku dochodowym. Nie ma tutaj większego znaczenia fakt, że faktura za tę usługę wystawiona została dopiero 10 marca 2014 r.

Co za tym idzie, wykonawca usługi winien z tego tytułu rozpoznać przychód w miesiącu lutym, zaś na potrzeby VAT-u czynność ta zostanie rozliczona w miesiącu marcu 2014 r.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: